Martı optimizasyon, salp sürü ve kuzey çakır kuşu algoritmaları ile doğrusal ve düzlemsel anten dizi sentezi
Linear and planar antenna array synthesis using seagull optimization, salp swarm and northern goshawk algorithms
- Tez No: 791100
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM GÜNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektromanyetik Alanlar ve Mikrodalga Tekniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Anten dizileri modern haberleşme ve radar sistemlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu sistemlerin performansı anten dizi tasarımına sıkı bir şekilde bağlıdır. Anten dizi sentezinin temel hedefi, anten dizi elemanlarının genliklerini, fazlarını ve konumlarını belirleyerek arzu edilen ışıma diyagramını elde etmektir. Bu tezde, değiştirilmiş martı optimizasyon algoritması (DMOA), değiştirilmiş salp sürü algoritması (DSSA) ve değiştirilmiş kuzey çakır kuşu algoritması (DKÇKA), doğrusal, eliptik, dairesel ve eşmerkezli dairesel anten dizi sentezi için sunulmuştur. DMOA ile doğrusal anten dizi elemanlarının sadece genlik ve sadece yer değerleri optimize edilerek yan demet bastırma başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir. DMOA sadece genlik, sadece yer ve sadece faz kontrolü yapılarak doğrusal anten dizilerinde diyagram sıfırlama için de kullanılmıştır. Ayrıca doğrusal anten dizilerinde DMOA kullanılarak dizi arızası giderme işlemi de gerçekleştirilmiştir. DSSA ile eliptik anten dizi elemanlarının sadece genlik ve sadece yer değerleri hesaplanarak sabit birinci sıfır demet genişliğinde düşük maksimum yan demet seviyesine sahip ışıma diyagramları elde edilmiştir. Dairesel anten dizilerinde düşük maksimum yan demet seviyesi ve küçük dizi büyüklüğü elde etmek için dizi elemanlarının genlik ve yer değerleri DKÇKA ile belirlenmiştir. Eşmerkezli dairesel anten dizi elemanlarının genlikleri düşük maksimum yan demet seviyesine ve dar birinci sıfır demet genişliğine sahip dizi diyagramı oluşturmak için DKÇKA ile optimum olarak hesaplanmıştır. DMOA, DSSA ve DKÇKA ile elde edilen sonuçlar literatürde mevcut olan sentez yöntemlerinin sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Genel olarak, DMOA, DSSA ve DKÇKA ile elde edilen sonuçların diğer metotlar ile elde edilen sonuçlardan daha iyi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Antenna arrays are widely used in modern communication and radar systems. The performance of these systems depends strongly on the antenna array design. The main target of antenna array synthesis is to achieve desired radiation pattern by controlling amplitudes, phases, and positions of the antenna array elements. In this thesis, modified seagull optimization algorithm (MSOA), modified salp swarm algorithm (MSSA), and modified northern goshawk optimization (MNGO) algorithm are presented for pattern synthesis of linear, elliptical, circular, and concentric circular antenna arrays. MSOA is successfully used for sidelobe suppression by optimizing the amplitude-only and position-only values of the linear antenna array elements. MSOA is also utilized for pattern nulling of linear antenna arrays by controlling the amplitude-only, position-only, and phase-only. The array failure correction is also performed by using MSOA for linear antenna arrays. MSSA is used for achieving radiation patterns with low maximum sidelobe level (MSL) at fixed first null beam width (FNBW) by computing the amplitude-only and position-only values of the elliptical antenna array elements. The amplitudes and the positions of circular antenna array elements are determined by MNGO in order to obtain low MSL and reduced size of circumferences. The element amplitudes of concentric circular antenna arrays are also optimally calculated by MNGO to produce an array pattern with low MSL and narrow FNBW. The results of the MSOA, MSSA, and MNGO are compared with the results of the synthesis methods available in the literature. In general, it was shown that the results of MSOA, MSSA, and MNGO are better than those of other synthesis methods.