Davranışsal finans alanında yatırımcıların istatiksel analizi
Statistical analysis of investors in behavioral finance
- Tez No: 791102
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANDE ÇAVUŞ ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tasarruf sahipleri yatırım kararları alırken veya yatırım kararı aldıktan sonra klasik finans teorilerinde bahsedilenin aksine rasyonel kararlar yerine psikolojileri ve içinde bulundukları duygulara göre hareket edebilmektedir. Yatırımcılar bir karar verirken ve bir karar verdikten sonra psikolojik ve duygusal durumlarının yanında demografik ve sosyal yapıya göre de karar verebilmektedir. Davranışsal finans günümüzde oldukça yaygın ve popüler bir konu olarak göze çarpmaktadır. Davranışsal finans, bireylerin yatırım yaparken mantıksal çerçeveden uzak davranışlarını incelemeyi hedeflemektedir ve yatırımcıların psikolojileri ve duygu durumlarının yapacağı yatırımlar üzerindeki etkisi gözlemlemektedir. Yapılan çalışmada yatırım araçlarına yatırım yapmakta olan tasarruf sahiplerinin karar alırken etkisinde kaldıkları davranışsal finans eğilimleri, finansal tutumları ve demografik yapılarının birbirleri ve kendileri arasında olan ilişkileri incelenmek istenmiştir. Araştırma verileri yapılan anket çalışması ile toplanmış olup ankete katılan 80 kişinin vermiş oldukları cevaplar incelenmiştir. Anket sorularında beşli Likert ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin frekans analizleri yapılarak hipotezler oluşturulmuş ve daha sonra hipotezlerin test edilebilmesi için çeşitli istatistiksel analiz yöntemleri kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda bir kez daha bireylerin klasik finans teorilerinin aksine rasyonel kararlar almadığı, alınan kararların finansal tutum ve davranışsal finans eğilimlerinden etkilendiği gözlemlenmiş ve bazı davranışsal eğilimler arasında anlamlı farklara rastlansa da bazı eğilimlerde anlamlı farklılık tespit edilmemiştir. Geleneksel finans kavramında her bir yatırımcının rasyonel olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Savers can act according to their psychology and emotions instead of rational decisions when making investment decisions or after making investment decisions contrary to what is mentioned in classical finance theories. Investors can make a decision according to their demographic and social structure, as well as their psychological and emotional states, while making a decision and after making a decision. Behavioral finance stands out as a very common and popular topic today. Behavioral finance aims to examine the behavior of individuals away from the logical framework while investing and observes the effect of the psychology and mood of the investors on the investments they will make. In the study, it was aimed to examine the relationships between the behavioral finance tendencies, financial attitudes and demographic structures of the savers who invest in investment instruments, and between each other and themselves. The research data were collected through a survey study and the answers of 80 people who participated in the survey were examined. A five-point Likert scale was used in the survey questions. Frequency analyzes of the obtained data were made and hypotheses were formed and then various statistical analysis methods were used to test the hypotheses. As a result of the analyzes made, it was observed once again that individuals did not make rational decisions contrary to classical finance theories, that the decisions taken were affected by financial attitudes and behavioral finance tendencies, and although there were significant differences between some behavioral tendencies, no significant differences were found in some tendencies. In the traditional finance concept, it is argued that each investor is rational.