Oral yumuşak doku lezyonlarında terahertz ışınlarının diagnostik etkinliğinin ultrasonografi ile karşılaştırılmalı olarak değerlendirilmesi
Assessment of the diagnostic effectiveness of terahertz radiation in comparison to ultrasonography in oral soft tissue lesions
  1. Tez No: 791103
  2. Yazar: ESRA ECE ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KIVANÇ KAMBUROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Son yıllarda, invaziv olmaması ve iyonize radyasyon içermemesi gibi avantajları nedeniyle terahertz dalga boylarına dayalı biyomedikal görüntüleme uygulamalarına yoğun bir ilgi oluşmuştur. Konunun yeni olması, bu alanda çalışan bilim insanlarının azlığı ve terahertz alıcı verici sistemlerin yetersiz olması nedeniyle birçok uygulama için çok ses getirecek bir çalışma henüz gerçekleştirilememiştir. Medikal sektörlerde, biyolojik uygulamalarda ve özellikle diagnostik çalışmalarda Terahertz görüntüleme sistemlerinin kullanıldığı bilinmektedir. Çalışmamızda terahertz ışınları ile iki boyutlu ve üç boyutlu görüntülenen dokuların; ölçümleri ve karakteristik özellikleri, histopatoloji altın standart kabul edilerek, ultrasonografi ile görüntülenen dokuların ölçümleri ve karakteristik özellikleri ile karşılaştırılması amaçlanmaktadır. Reaktif oral mukozal lezyon ve pleomorfik adenom ön tanılı hastaların dokularından ultrasonografi görüntüleri alındı. Biyopsinin ardından lezyonlar küçük dokular haline getirildi. Küçük dokular terahertz görüntüleme sistemi ardından tekrar ultrasonografi görüntülemeye tabi tutuldu. Son olarak küçük dokular histopatolojide görüntülenerek değerler ve özellikler karşılaştırıldı. Sonuçlarımıza göre her doku tüm görüntüleme sistemleri içinde kendine has özellikler gösterdi.
Özet (Çeviri)
In recent years, there has been an intense interest in biomedical imaging applications based on terahertz wavelengths due to their advantages such as non-invasiveness and non ionizing radiation. Due to the newness of the subject, the scarcity of scientists working in this field, and the inadequacy of terahertz transceiver systems, a study that will make a lot of noise for many applications has not been carried out yet. It is known that Terahertz imaging systems are used in medical sectors, biological applications and especially in diagnostic studies. In our study, two-dimensional and three-dimensional visualized tissues with terahertz rays; It is aimed to compare the measurements and characteristic features of the tissues displayed by ultrasonography with the measurements and characteristics of the tissues, which are accepted as the gold standard in histopathology. Ultrasonography images were taken from the tissues of the patients with a pre-diagnosis of reactive oral mucosal lesion and pleomorphic adenoma. After the biopsy, the lesions were made into small tissues. Small tissues were subjected to terahertz imaging system followed by ultrasonography imaging again. Finally, small tissues were visualized in histopathology and values and features were compared. According to our results, each tissue showed unique characteristics in all imaging systems.