Evaluation of the performance of the wastewater treatment plant in al Fallujah district based on neural networks
Fellujah ilçesi atıksu arıtma tesisi performansının nöral ağlara göre değerlendirilmesi
- Tez No: 791106
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE ULUTAGAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Endüstriyel ve ekonomik süreç, çok miktarda kirli ve kullanılamaz su ile sonuçlanır ve bazen insan, hayvan ve bitkiler için zararlı kimyasallar içerir, bu da yaşam ve insan geleceği için büyük bir tehlikeye yol açar, bu nedenle atıksu ıslahı ve yeniden kullanımı, atıksuyun ıslahı ve yeniden kullanımı olarak kabul edilir. Mevcut ve gelecekteki su ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi strateji. Bazı ülkelerde yağmur ve diğer doğal su kaynaklarının azlığı ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde son yıllarda gerek ekonomik gerekse endüstriyel alanlar. Atıksu arıtımı, kimyasal, fiziksel ve biyolojik çeşitli teknolojileri kullanarak temel olarak birincil, ikincil ve belki de ileri arıtma işlemlerinden oluşur. Günümüzde atıksu arıtma tesislerinde (AAT) geleneksel aktif çamur arıtma, en yaygın kullanılan atıksu arıtma proseslerinden anaerobik-anoksik-oksik (A2/O), anaerobik-oksik (A/O) olmak üzere birçok arıtma prosesi kullanılmaktadır., ardışık kesikli reaktör (SBR) ve oksidasyon hendeği. Bir AAT'nin arıtma verimliliği süreçle ilgilidir ve ayrıca AAT'nin ölçeğine de bağlıdır. Bu çalışma, Irak'ın Felluce kentindeki bir atık su arıtma tesisinin performansının analizine odaklanmaktadır. Çalışma, istasyonun tasarımını ve arıtılabilecek suyun niteliğini içeriyordu. İstasyonun çıktılarının laboratuvar analizlerinin sonuçları incelenmiş ve genel olarak kirlilik durumunu ele almak için uygun öneriler yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial and economical process result so much amount of dirty and unusable water, and sometimes contains harmful chemicals to humans, animals, and plants, which will lead a big dangerous of the life and human future, so a wastewater reclamation and the process of reuse are considered so benefit for being the significant strategy to achieve present and future water demands. water scarcity of drinking and irrigation water is very big because of the result of lack of rain and other natural water resources in some countries and the result of pollution, especially in developing countries during in recent years as a result of the developments in both economical and industrial fields. WWT mainly involve a primary, secondary, and perhaps advanced/developed treatment steps, by using chemical, physical and biological various techniques. Now, much treatment processes are widely utilized in wastewater treatment plants (WWTP)s, involving traditional activated sludge treatment, anaerobic-anoxic-oxic (A2/O) which is most greatly employed WWT processes, anaerobic-oxic (A/O), sequencing batch reactor (SBR), and oxidation ditch. The efficiency of a WWTP depending on the different processes as well as on the scale of this plants. This study focuses on analyzing the execution of a wastewater treatment plant in Fallujah, Iraq. This study included the design of the station and the nature of the water that can be treated. The results of laboratory analyze of the outputs of the station were studied and appropriate recommendations were written to address the pollution situation in general.