Batarya kasası imalat hattı çevrim süresi analizi
Battery tray manufacturing line cycle time analysis
  1. Tez No: 791110
  2. Yazar: MELİKE EKEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Günümüz koşullarında doğal kaynakların korunması ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmek insanoğlunun öncelikleri arasında yer almaktadır. Fosil yakıtların hızla tükenmesi, gelişen teknoloji ile birlikte enerji tasarrufu konusunda yapılan çalışmalarla zaman içerisinde içten yanmalı motora sahip araçlar yerini elektrikli araçlara bırakmaktadır. Elektrikli araçların kullanımını sağlayan ve tercih edilebilirliklerini arttıran en önemli bileşenler batarya pilleri ve taşıyıcı kasasıdır. Git gide artan müşteri taleplerini karşılamak mevcut üretim hatlarındaki çevrim zamanı analizleri, sonuçları kısıtlarla birlikte değerlendirmek ve bunları beklenilen sürede gerçekleştirmek büyük önem taşımaktadır. Modelleme ve simülasyon teknikleri, genellikle endüstriyel tesis analizleri için güçlü araçlardır. Bu tez çalışmasında hem robotun hem insanın çalıştığı, yeni teknolojilere sahip batarya kasası hattında çevrim zamanı analizi yapılmıştır. İstasyonlar, operasyonlar ve prosesler tanımlandıktan sonra 'WITNESS' programı kullanılmış olup simülasyon oluşturularak fazların çıktıları değerlendirilmiştir. Minimum yatırım ile çevrim zamanı 43.11 dk'dan 23.13 dk'ya düşürülmüştür.
Özet (Çeviri)
In today's conditions, protecting natural resources and turning to renewable energy sources are among the priorities of human beings. With the rapid depletion of fossil fuels and the efforts to save energy with the developing technology, vehicles with internal combustion engines leave their place to electric vehicles over time. The most important components that enable the use of electric vehicles and increase their preferability are the battery cells and the battery tray. It is of great importance to meet the ever-increasing customer demands, to evaluate the cycle time analyzes in the existing production lines, to evaluate the results together with the constraints and to realize them in the expected time. Modeling and simulation techniques are often powerful tools for industrial plant analysis. In this thesis, a cycle time analysis has been made in the battery case line with new technologies, where both robot and human work. After defining the stations, operations and processes, the 'WITNESS' program was used and the outputs of the phases were evaluated by creating a simulation. With the minimum investment, the cycle time has been reduced from 43.11 minutes to 23.13 minutes.