Step motor kullanılarak laser pointer'in yön kontrolü
Direction control of laser pointer by using stepper motor
- Tez No: 79112
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ŞENOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Step motorun elektrik enerjisini adım mekanik hareketine dönüştürebilmesi ve bu hareketin pozisyon denetimi konularında gerekli oluşu bu motorun tercih edilen bir elektrik motoru olmasına neden olmuştur. Bu motorların dijital işaretlerle uyumlu çalışabilmesi ve geri besleme devresine ihtiyaç duymaması da tercih sebepleridir. Bu çalışmanın konusu ise laser pointer' m ışınının xy eksenindeki hareketinin bilgisayar tuşları ile elde edilmesidir. Temel olarak bir yön kontrolü çalışmasıdır. Çalışmada öncelikle step motorlar hakkında detaylı bilgiler verilerek, çeşitleri, çalışma prensipleri, avantajları ve kullanım alanları incelenmiştir. Üçüncü bölümde step motora ait önemli büyüklükler incelenmiş, dördüncü bölümde ise elektromanyetik teorisi ve step motorların yapılan ve moment oluşumları üzerinde durulmuştur. Beşinci bölümde bu motorların sürülüş metotları sınıflandırılmış ve bu metotlar açıklanmıştır. Altıncı bölümde yapılan yön kontrolü çalışmasında kullanılan iki adet hibrid tip step motorun sürülüşü için gerekli olan dijital işaretlerin elde edildiği bilgisayar yazılımı yer almaktadır. Ekler kısmında ise bu uygulamada kullanılan motorların sürücü devresi verilmiştir. Sonuçlar kısmında bu çalışmanın biraz daha geliştirilmesi ile endüstride bir çok çalışmada kullanılabileceği ve step motor kuUanılmasının nedeni hakkında bilgiler verilmiştir. Bu motorlara alternatif olarak küçük güçteki firçasız doğru akım motorlarının da kullanılabileceği ifade edilmiştir. vuı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Capability transforming electrical energy to step mechanical energy and necessity of this motion in position control make the stepper motor preferable. And also, it is harmonious working with digital signals and not need any feed back circuits are made into account to preference. The main topic of this study is controlling of laser pointer's ray in XY axes with keyboard. Mainly it is study of way control. In the thesis, firstly giving detailed information about stepper motors, kinds of stepper motors, running principles of them, advantages and their using area are scrutinized. In the third chapter, important values of stepper motors are examined and then, electromagnetic theory and structure of stepper motors and their torque production are presented in chapter four. In the fifth chapter driving methods of these motors are classified and explained afterwards. There is software to get digital signals for driving two hybrid stepper motors in applied way control in the sixth chapter. Driving circuits of this application is given in appendix 1. In final part of this study, it is presented that with a little improvment of this work this can be available for many of industrial application and why we have chosen stepper motor. Also it is pointed out that alternatively brushless d.c. motors can be used in this example. IX