Duchenne musküler distrofi'de alt ekstremite propriyosepsiyonu ve motor fonksiyon arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between lower extremity proprioception and motor function in duchenne muscular dystrophy
  1. Tez No: 909482
  2. Yazar: KARDELEN KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma Duchenne Musküler Distrofi'li (DMD) çocuklarda alt ekstremite propriyosepsiyonunu sağlıklı yaşıtlarıyla karşılaştırmak ve DMD'de alt ekstremite propriyosepsiyonunun motor fonksiyon, düşme, denge, gövde kontrolü, yaşam kalitesi, katılım ile ilişkisinin ortaya koyulması amacıyla planlandı. Çalışmaya yaşları 6-15 arasında, en az 75 metre bağımsız yürüyebilen, sırtüstü yatış pozisyonunda 30° kalça eksternal rotasyon hareketini yapabilen 36 ambulatuar DMD'li çocuk ve benzer demografik özelliklere sahip 20 sağlıklı çocuk dahil edildi. Çalışmada sözel tanımlama, yer doğrulama, aynı ve karşı ekstremiteyle eşleştirme testlerini içeren propriyosepsiyon değerlendirilmesi lazer işaretleyici (Motion Guidance-MG®) cihaz kullanılarak yapıldı. Kas kuvveti Maksimum İstemli İzometrik Kontraksiyon (MVIC) ölçümü, süreli performans testleri; 10 m yürüme, 4 basamak çıkma ve inme, sırtüstü yatıştan ayağa kalkmayı içerirken, performans 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT) mesafesi, ambulasyon North Star Ambulasyon Değerlendirmesi (NSAD), denge Dört Kare Adım Testi (DKAT) ve Pediatrik Fonksiyonel Uzanma Testi (PFUT), gövde kontrolü Gövde Kontrol Ölçüm Skalası (GKÖS), yaşam kalitesi PedsQL-3.0 Nöromusküler Modül, katılım ise Pediatrik Veri Toplama Aracı (PVTA) kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to compare lower extremity proprioception in children with Duchenne Muscular Dystrophy (DMD) with healthy peers and to determine the relationship between lower extremity proprioception and motor function, balance, falls, trunk control, quality of life, and participation in DMD. The study included 36 ambulatory children with DMD aged between 6 and 15 years who could walk at least 75 meters independently and could perform 30 degrees of hip external rotation in supine position and 20 healthy children with similar demographic characteristics. In the study, the evaluation of proprioception, including verbal identification, location verification, and matching tests with the same and opposite extremity was performed using a laser pointer (Motion Guidance-MG®) device. Temporal performance tests included walking 10 m, ascending and descending 4 steps, and standing up from supine position, performance was assessed using 6DYT distance, muscle strength was assessed using Maximum Voluntary Isometric Contraction (MVIC), ambulation was assessed using North Star Ambulation Assessment (NSAA), trunk control was assessed using the Trunk Control Measurement Scale (TCMS), balance was assessed using the Four Square Step Test (FSST) and Pediatric Functional Reach Test (PFUT), quality of life was assessed using the PedsQL-3.0 Neuromuscular Module, and participation was assessed using the Pediatric Data Collection Tool (PVTA). The results of the study showed that children with DMD have a loss of lower extremity proprioception and that this loss has far-reaching effects in relation to functional measures developed specifically for the disease. Our study revealed that proprioception assessments should be included in the follow-up of children with DMD from an early stage.