Doxorubicin ile indüklenmiş over toksisitesinde vitamin p1'in etkisi: Histopatolojik değerlendirme
The effect of vitamin p1 on doxorubicin-induced ovarian toxicity: Histopathological evaluation
- Tez No: 791143
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLNUR TAKE KAPLANOĞLU, DOÇ. DR. CEMİLE MERVE SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Doxorubicin, sıklıkla doğurganlık çağında görülen meme kanseri tedavisinde yaygın olarak kullanılan ve ayrıca sistemik bir etki ile ovaryumda toksisiteye de neden olan kemoterapik bir ajandır. Bu çalışmada Vitamin P1'in (Rutin) bu toksisite üzerine olası etkileri araştırıldı. Çalışma için 24 adet 8-10 haftalık Wistar albino dişi sıçan dört gruba ayrıldı: Kontrol Grubu (0,5 cc serum fizyolojik [SF]/gün intraperitoneal enjeksiyonla [i.p.]); Vitamin P1 Grubu (SF içinde çözülen 100 mg/kg/gün Vitamin P1, gavaj); Doxorubicin Grubu (SF içinde çözülen 6 mg/kg/gün Doxorubicin, i.p.); ve Doxorubicin+Vitamin P1 Grubu (6 mg/kg/gün Doxorubicin, i.p. ve 100 mg/kg/gün Vitamin P1, gavaj). 28 günlük deney süresinin sonunda ovaryumlar alındı, Hematoksilen-Eozin histokimyasal ve GDF-9 immünohistokimyasal boyamaları yapıldı. Serum TOS ve TAS, ELISA yöntemi ile analiz edildi. Elde edilen tüm veriler istatistiksel olarak desteklendi. Histokimyasal analizlere göre Doxorubicin'in over dokusunun medullasında ve ayrıca foliküllerde bazı dejeneratif değişikliklere neden olduğu belirlendi. Ayrıca dokudaki kistik folikül sayısını da göreceli olarak arttırdığı izlendi. Doxorubicin uygulaması ile birlikte primordiyal, unilaminar primer, sekonder, Graaf foliküllerinin Kontrol ve Rutin Gruplarına göre istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı ve atretik folikül sayısının arttığı tespit edildi. Terapötik rutin uygulamasının ise yalnız Doxorubicin uygulanan gruba göre sadece atretik foliküllerde istatistiksel olarak anlamlı azalmaya neden olduğu belirlendi. Serum TOS'un Doxorubicin uygulaması ile arttığı ve serum TAS'ın ise azaldığı tespit edildi. Doxorubicin'in GDF-9 ekspresyonunu azaltarak folikülogenezin bozulmasına neden olduğu izlendi. Doxorubicin ile birlikte terapötik olarak uygulanan Vitamin P1'in hem ovaryum foliküllerinde dejenerasyonu aza indirdiği ve hem de GDF-9 ekspresyonunu düzenlediği tespit edildi. Birlikte ele alındığında, Doxorubicin'in over dokusunda neden olduğu dejenerasyonlarda vitamin P1'in kullanılabilecek etkili bir antioksidan olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin is widely used in the treatment of breast cancer, which is often observed at a fertile age. It also causes toxicity to ovarian tissue with a systemic effect. The possible effects of Vitamin P1 (Rutin) on this toxicity were investigated in the present study. Twenty-four 8-10 week Wistar albino female rats were divided into four groups: Control Group (0,5 cc serum physiological [SP]/day by intraperitoneal injection [i.p.]); Vitamin P1 Group (100 mg/kg/day vitamin P1 that was dissolved in SP by gavage); Doxorubicin Group (6 mg/kg/day Doxorubicin that was dissolved in SP by i.p.); and Doxorubicin+Vitamin P1 Group (6 mg/kg/day Doxorubicin by i.p. and 100 mg/kg/day Vitamin P1 by gavage). At the end of the 28 day experimental period, ovary tissues were taken, Hematoxylin-Eosin histochemical and GDF-9 immuno-histochemical stainings were performed. Serum TOS and TAS were analyzed by ELISA method. All the data obtained were statistically supported. According to histochemical analyses it was determinated that Doxorubicin caused some degenerative changes in the medulla of ovary tissue and also in the follicles. It also increased the cystic follicle numbers in the tissue semi- quantitatively. It was found that the primordial, unilaminar primary, secondary, Graaf follicles were significantly reduced and the number of atretic follicles was increased compared to the Control and Rutine Groups with the administration of Doxorubicin. It was determined that the therapeutic rutine administration caused a statistically significant decrease in only atretic follicles compared to the Doxorubicin administered group. It was found that serum TOS increased with the administration of Doxorubicin, and serum TAS decreased. It was observed that Doxorubicin causes impaired folliculogenesis by reducing the expression of GDF-9. Doxorubicin also decreased the GDF-9 expressions and therefore caused to disruption of folliculogenesis. It was found that Vitamin P1, therapeutically administered together with doxorubicin, both minimized degeneration in the ovarian follicles and regulated the expression of GDF-9. Taken together, it was concluded that Vitamin P1 is an effective antioxidant that can be used on the degeneration caused by Doxorubicin in the ovarian tissue.