Bilim ve sanat merkezi öğretmenlerinin proje danışmanlık yeterliklerine ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Investigation of science and art center teachers' views on project counseling competencies
  1. Tez No: 791144
  2. Yazar: EMİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEHÇET ORAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bilim ve Sanat Merkezi öğretmenlerinin proje danışmanlık yeterliklerini kendi görüşlerine göre ortaya çıkarmak, bu yeterlik düzeylerini bazı değişkenlere göre incelemek ve gerekli değerlendirmeleri yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda öğretmenlerin proje danışmanlık yeterliklerinin belirlenmesine yönelik ölçme aracı geliştirilmiştir. Araştırmada genel tarama modelleri kapsamında kesitsel tarama yönteminden ve ilişkisel araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Araştırma verileri, geliştirilen Öğretmen Proje Danışmanlık Yeterlik Ölçeği (ÖPDYÖ) ile toplanmıştır. Araştırmanın evrenini; 2021-2022 eğitim öğretim yılında 81 ildeki BİLSEM'lerde görev yapan öğretmenler oluşturmuştur. Örneklem ise ölçme aracı geliştirme ve geliştirilen ölçeğin uygulanması sürecinde farklı BİLSEM'lerde görev öğretmenlerden seçilmiştir. Verilerin analizinde; Bağımsız örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) testi, Gabriel testi, Welch testi, ANOVA F değeri ve Eta kare (η2) formüllerinden yararlanılmıştır. Toplanan veriler SPSS ve AMOS paket programlarında analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 4 boyutlu ÖPDYÖ geliştirilmiştir. Katılımcıların ÖPDY ölçeğinden aldıkları toplam puanların ortalamaları Z standart puana dönüştürülerek, proje danışmanlık yeterlik düzeyleri belirlenmiş ve bu düzeyler için puan aralıkları ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca proje danışmanlık eğitimi alan, toplamda daha fazla projeye danışmanlık yapan, TÜBİTAK araştırma projeleri yarışmasında başarı elde eden, lisansüstü eğitim durumu yüksek olan ve BİLSEM tecrübesi fazla olan öğretmenlerin proje danışmanlık yeterliklerinin daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to reveal the project consultancy competencies of Science and Art Center teachers according to their own views, to examine these competency levels according to some variables and to make the necessary evaluations. For this purpose, a measurement tool was developed to determine the project consultancy competencies of teachers. In the study, cross-sectional survey method and relational research method were applied within the scope of general survey models. Research data were collected by means of the developed Teacher Project Counseling Efficiency Scale (ÖPDYÖ). The universe of the research; consists of teachers working in BİLSEMs in 81 provinces in the 2021-2022 academic year. The sample, on the other hand, was chosen from the teachers working in different BİLSEMs during the development of the measurement tool and the implementation of the developed scale. In the analysis of data; Independent sample t-test, One-Way Analysis of Variance (ANOVA) test, Gabriel test, Welch test, ANOVA F value and Eta square (η2) formulas were used. The collected data were analyzed through SPSS and AMOS package programs. As a result of the research, 4-factor ÖPDYÖ was developed. The averages of the total scores of the participants from the ÖPDY scale were converted into Z standard scores, and the project consultancy proficiency levels were determined and the score ranges for these levels were revealed. In addition, it was determined that the project consultancy competencies of the teachers who received project consultancy training, who provided consultancy to more projects in total, who were successful in the TÜBİTAK research projects competition, who had a high graduate education level and who had more BİLSEM experience, were higher.