Impact of modernization on Pashtun culture and the role of Sen's capability approach
Modernleşmenin Peştun kültürüne etkisi ve Sen'in kapasite yaklaşımı'nın rolü
  1. Tez No: 791154
  2. Yazar: NAJAM SHAFAT TAHIRKHELI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERIK IVAR RINGMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Literatürde, mevcut güçlerin Pakistan'daki Peştunların kültürel uyumunu zorladığı ve bunun yanı sıra bölgedeki gelişime daha bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duyulduğuna dair öneriler bulunmaktadır. Bu nedenle, bu tez iki önemli soruyu yanıtlamaya çalışmaktadır: Birincisi, modernleşme Peştun kültürünü nasıl etkilemektedir; ikincisi, Amartya Sen'in özgürlük merkezli Kapasite Yaklaşımı Peştunlar bağlamında modernleşmenin zorluklarını belirleyebilmek ve çözebilmekte midir? Nobel Ödüllü ekonomist Amartya Sen'in Kapasite Yaklaşımı, ki buna göre insan özgürlüğü yalnızca maddî zenginlikteki artıştan ziyade gelişmenin merkezini teşkil eder, gelişim çalışmaları için bir atılımdır. Sen'in yaklaşımının esnek uygulanabilirliğine binaen bu tez Peştunların“kültürel kapasitelerini”değerlendirerek Sen'in fikirlerini geliştirmeye çalışmaktadır. Öte yandan bu çalışma aynı zamanda Sen'in yaklaşımını ve felsefî varsayımlarını eleştirmektedir; çalışmada varılan sonuca göre Sen'in bizzat kendi normatif dünya görüşü modernleşmenin daha derin zorluklarını gözden kaçırmaktadır. Bu çalışmanın amacı doğrultusunda, Peştun kültürü hakkındaki temel bilgiler ve yerel algıları göstermek amacıyla Pakistan'da kişisel olarak saha araştırması yapılmıştır. Buna göre Peştunların belirli kültürel özellikleri – sosyal köy yapılanmaları (Hujra) ve geleneksel hukukî idare kurumları (Jirga) modernitede zorluklarla karşılaşmaktayken, dinamik ahlakî dünya görüşü sistemleri (Pakhtunwali) önceki önemini kaybetme riskiyle karşı karşıyadır. Bunun üç nedeni bulunmaktadır: Kentleşme, bürokratikleşme ve teknoloji. Bu tez hem nitel söylem hem de görüşe dayalı nicel anket verilerinden oluşan karma bir yöntem yaklaşımı kullanmıştır. Fakat anketin boyutu kesin bir iddiada bulunmak için yeterince büyük değildir – daha ziyade anketin daha kapsamlı çalışmalara ilham vermesi temenni edilmektedir. Bu araştırmanın Pakistan'daki bölge ve gelişim çalışmalarına fayda sağlaması ve ayrıca Sen'in Kapasite Yaklaşımı'nın geleneksel kültürlerin korunması bağlamında oldukça ihtiyaç duyulan bir uygulamasına ilham vermesi umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
There have been suggestions from the literature that contemporary forces are straining the cultural harmony of Pashtuns in Pakistan, in addition to there being a need for a more holistic approach to development in the region. Therefore, this thesis attempts to answer two valuable questions: first, how is modernization impacting Pashtun culture, and second, is Amartya Sen's freedom-centered Capability Approach able to identify and resolve the challenges of modernization within the Pashtun context? Nobel Laureate economist Amartya Sen's Capability Approach—which sees human freedom as the centerpiece of development rather than the mere increase in material wealth--is a breakthrough in development studies. Due to the flexible applicability of Sen's approach, this thesis attempts to innovate from his ideas by evaluating the cultural“capabilities”of Pashtuns. Likewise, this work also critiques Sen's approach and philosophical assumptions; it concludes that his own normative worldview misses the deeper challenges of modernization. Field research was personally conducted in Pakistan for the purpose of this study--revealing primary knowledge of Pashtun culture and local perceptions. The results of this study suggest that certain cultural features of Pashtuns—their social village complex (Hujra) and traditional legal execution institution (Jirga) are facing challenges in modernity while their dynamic moral worldview system (Pakhtunwali) is at risk of losing its original significance. There are three reasons for this: urbanization, bureaucratization, and technology. This thesis utilized a mixed-method approach which consisted of both qualitative discourse, and opinion-based quantitative survey data. Yet the survey size was not large enough to make a conclusive claim—rather wishing that further studies may be inspired by this work. It is hoped that this research will benefit area and development studies in Pakistan, as well as inspire a much-needed application of Sen's Capability Approach within the context of preserving traditional cultures.