Posterior rezorbe mandibulada kısa implant, açılı implant ve vertikal augmentasyon tedavi seçeneklerinin sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmesi
Comparison of short implants, angled implants and vertical augmentation with finite element analysis method in posterior atrophic mandible
  1. Tez No: 791153
  2. Yazar: AFRA NUR NAZLI BABACAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ÇETİNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Diş eksikliklerinin tedavisinde dental implantlar yarım asırdan fazla süredir kullanılmaktadır. Bu süreçte dental implantların hem uygulama prosedürleri hem de tasarımları gelişme kaydetmiştir. Dental implantolojinin başlarında mümkün olan en uzun implantın kullanımı önemli bir başarı faktörü olarak değerlendirilmiştir. İmplantolojideki gelişmelerle birlikte implant uzunluğunun ve çapının implant başarısı üzerine etkileri tartışılmıştır. Rezorpsiyona uğramış ve vertikal kemik kaybı bulunan alveolar kemiklerde implantlar standart uzunlukta kullanılamadığı için, alternatif tedavi yöntemlerine başvurulmuştur. Kemik augmentasyon prosedürleri gibi ilave tedavi yöntemleri, açılı implant uygulamaları ve kısa implant kullanımı alternatif tedavi seçenekleri olarak değerlendirilmiştir. Bu çalışmada, posterior rezorbe mandibulada; kısa implant, açılı implant kullanımı ve vertikal augmentasyon ile birlikte implant uygulaması tedavi seçenekleri sonlu elemanlar stres analizi yöntemi ile değerlendirilmiştir. Mandibula posterior bölgede kısmi dişsizliği bulunan, implant üstü sabit protez endikasyonu olan, vertikal kemik yüksekliği yetersiz ve nervus alveolaris inferior sebebiyle sınırlanmış hastalardan daha önceden alınan bilgisayarlı tomografi görüntülerinden üç boyutlu sanal modeller elde edilmiştir. Simüle edilen çiğneme kuvvetleri bu modellere uygulanarak, stres analizleri yapılmış ve tedavi yöntemleri bu stres verilerine göre değerlendirilmiştir. Çalışmada elde edilen veriler sonucunda kısa implantların, ilave augmentasyon yöntemlerine ve açılı implant uygulamalarına, alternatif bir tedavi seçeneği olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Dental implants have been used for over half a century as a treatment of edentulism. Within this period, both operating procedures and designs of dental implants have made progress. The use of the longest possible implant was preferred in the early days of dental implantology. Thanks to the development of implantology, the effects of implants' length and diameter on their performance have been studied. Since implants cannot be used in standard lengths on alveolar bones that have vertical bone deficiency and suffer resorption, alternative treatment methods have been used. Angled implant applications, the use of short implant and additional treatment methods such as bone augmentation procedures are considered as alternative treatment options. In this study, on the posterior resorbed mandible; implant application with vertical augmentation and uses of short implant as well as angled implant are evaluated by finite element stress analysis method. 3-dimensional virtual models are obtained by using the computed tomography images of the patients who suffer partial edentulism in the region of mandible posterior, have indication of fixed prosthesis on implant, are with insufficient vertical bone height and are limited due to nervus alveolaris inferior. By applying simulated chewing forces to these models, stress analyzes are made and treatment methods are evaluated according to these stress data. As a result of the data obtained in this study, it has been observed that short implants can be an alternative treatment option to additional augmentation methods and angled implant applications.