Asimetrik ve modifiye t-loop'un derin ve açık kapanış vakalarında etkisinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
Evaluation of asymmetric and modified t-loop effects in deep bite and open bite cases with finite element analysis
- Tez No: 791155
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÜÇÜNCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmanın amacı dişsel derin kapanış vakalarında kullanılan, eş zamanlı kesici diş retraksiyonu ve intrüzyonu amacıyla aktivasyonu yapılan asimetrik T loop devamlı ark telinin ve açık kapanış vakalarında uygulanması planlanan, kesici diş retraksiyonu ve ekstrüzyonu amacıyla aktivasyonu yapılan modifiye asimetrik T loop devamlı ark telinin meydana getirdiği diş hareketlerini 2 senaryo altında 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi ile incelemektir. Maksiller dişlerin eğimlerindeki değişimler ve dişlerin ilk yer değiştirmeleri“X”,“Y”ve“Z”eksenlerinde analiz edilmiştir. Asimetrik T loop ark telinin kullanıldığı 1. Senaryoda ön bölgede (santral ve lateral dişler) meydana gelen kuvvetler mezial yönde harekete neden olmuştur. Lateral diş retrakte olurken, palatinal yönde devrilme gözlenmiştir. Posterior grup dişleri değerlendirildiğinde (üst kanin, ikinci premolar, birinci molar ve ikinci molar),ikinci molar diş hariç tüm posterior diş kronlarının palatinal yönde hareket ederek daralma meydana getirdiği izlenmiştir. Ayrıca, posterior bölgede mezializasyon kanin dişten posteriora doğru gidildikçe paralele yaklaşmaktadır. Dikey yönde maksimum hareket miktarı lateral dişte, ardından santral dişte tespit edilmiştir. Arka grup dişlerdeki hareketin yönü kesicilere ters yönde ve ekstrüziv karakterdedir. 2. Senaryoda da telin aktivasyonu ile lateral dişte daha fazla olmak üzere ön bölgede meziale tipping hareketi ve 1. Senaryodan daha fazla olmak üzere palatinale devrilme gözlenmiştir. Posterior grup dişlerde yine 2. Molar diş hariç palatinal yönde devrilme belirlenmiş olup, en fazla palatinal tipping kanin diş kronunda tespit edilmiştir. Bu senaryoda telin aktivasyonu ile keserlerde ekstrüzyon oluşurken, posterior bölgede, kanin dişte azı dişlerden 10 kat fazla olmak üzere, intrüzyon meydana gelmiştir. Sonuç olarak, asimetrik T loop ark teli ile kesici dişlerin intrüzyonu ve retraksiyonu eş zamanlı yapılabilmektedir bununla birlikte posterior bölgedeki ekstrüzyon da göz önünde bulundurulmalıdır. Modifiye asimetrik T loop ark teliyle ise kesici diş retraksiyonu ve ekstrüzyonu eş zamanlı yapılabilmekte; ancak posterior dişlerin intrüzyon miktarı keser dişlerin ekstrüzyonu ile karşılaştırıldığında bir hayli az olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the displacements of the teeth with 3D finite element analysis under 2 scenarios by activating asymmetrical continious T loop archwire for simultaneous incisor retraction and intrusion in dental deep bite cases and modified asymmetrical T loop continious archwire, for simultaneous incisor retraction and extrusion in openbite cases. Changes in the inclination of the maxillary teeth and the initial displacements of the teeth were analyzed in the“X”,“Y”and“Z”axes. In scenario 1, which asymmetrical T loop arch wire is used, the forces occurred in the anterior region (central and lateral teeth) caused movement in the mesial direction. Palatal tipping was occurred during retraction of the lateral teeth. It was observed that all posterior tooth crowns (upper canine, second premolar, first molar, and second molar), except the second molar, moved in the palatal direction and caused narrowing. The mesialization movement becomes more parallel from the canine tooth towards the posterior region. The maximum amount of movement in the vertical direction was determined in the lateral tooth, followed by the central tooth. The direction of movement in the posterior group teeth is extrusive and opposite to the incisors. In the scenario 2, mesial tipping was observed in the anterior region, more in the lateral tooth and palatinal tipping, more than in the scenario 1. In the posterior group teeth, palatal tipping was determined, except for the second molar tooth, and the most palatal tipping was detected in the canine crown. In this scenario, intrusion occurred in the posterior region and the intrusion of the canine tooth is 10 times more than molars. In conclusion, intrusion and retraction of incisors can be performed simultaneously with asymmetrical T loop arch wire, however, extrusion in the posterior region should also be considered. With the modified asymmetric T loop arch wire, incisor retraction and extrusion can be performed simultaneously; however, the amount of intrusion of the posterior teeth is considerably less compared to the extrusion of incisors.