Kronik venöz yetmezlik hastalarında aerobik egzersizin manuel lenf drenajı ile birlikte uygulanmasının etkileri
Effects of applying of aerobic exercise with manual lymph drainage in chronic venous insufficiency patients
  1. Tez No: 791156
  2. Yazar: ELİF SAKIZLI ERDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKE KESER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmanın amacı, kronik venöz yetmezlik (KVY) tanılı hastalarda aerobik egzersizin manuel lenf drenajı (MLD) ile birlikte uygulanmasının venöz hemodinamikler, inflamatuar belirteçler, ağrı şiddeti, lokal doku su yüzdeleri, baldır kas enduransı, egzersiz kapasitesi ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesidir. Hastalar 2 gruba ayrıldı. Basit MLD grubundan 6 hafta boyunca haftada 5 gün MLD'yi uygulaması; diğer gruptakilerden MLD uygulamasına ek olarak günde 30 dakika haftada 3 gün yürümeleri istendi. Venöz hemodinamikler Doppler Ultrasonografi ile, inflamatuar belirteçler Interlökin-6 (IL-6), Vasküler Endoteliyal Büyüme Faktörü-A (VEGF-A), Nitrik Oksit (NO) ve bazı kan değerlerine bakılarak incelendi. Hastaların ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala (VAS) ile, su yüzdeleri MoistureMeter-D cihazı ile, baldır kas enduransı topuk yükselme testi ile, egzersiz kapasitesi 6-dakika yürüme testi (6DYT) ile, yaşam kalitesi Yaşam kalitesi Venöz Yetmezliğin Epidemiyolojik ve Ekonomik Çalışması: Yaşam Kalitesi/Belirtiler Ölçeği ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine effects of aerobic exercise with manual lymph drainage (MLD) on venous hemodynamics, inflammatory markers, pain intensity, local tissue water, calf muscle endurance, exercise capacity and quality of life(QoL) in patients with chronic venous insufficiency(CVI). Patients were divided into 2groups. Simple MLD group were asked to perform MLD for 5days/week, and other group were asked to walk for 30minutes/day, 3days/week in addition to MLD application during 6weeks. Venous hemodynamics by Doppler Ultrasonography, inflammatory markers with Interleukin-6(IL-6), Vascular Endothelial Growth Factor-A(VEGF-A), Nitric Oxide(NO) and some blood values were examined. Pain intensity of patients with Visual Analogue Scale(VAS), water percentages with MoistureMeter-D device, calf muscle endurance with heel rise test, exercise capacity with 6-minutes walking test(6MWT), QoL with Venous Insufficiency Epidemiologic and Economic Study Quality-of-Life Questionnaire(VEINES-QOL/Sym) were evaluated. According to results of this study; significant increase in venous blood flow in the right great saphenous vein (GSV), VEGF-A, QoL; decrease was observed in diameter of the right GSV, monocytes, pain intensity at rest, local tissue water(%) in both groups without superiority between groups.