Ulusal basında yayımlanan kaza haberlerinin analizi (Ulusal tirajı ilk beşte bulunan gazeteler örneği)
Analysis of accidental news published in the national press (Case of newspapers in the national rating list: Top five)
- Tez No: 791164
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA NUR BARAN AKSAKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Trafik, Public Health, Accidents, Traffic
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Demografisi ve Epidemiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
11 Mart 2019'dan 12 Haziran 2019 arasında basılı medya ürünü; Sabah, Hürriyet, Sözcü, Posta ve Milliyet gazeteleri alınarak, kaza haberleri dikkatle okunmuştur. Bu süreçte anılan bu gazetelerde haber olarak yer alan; trafik, iş ve ev kazaları haberleri varsa fotoğrafları ile birlikte, çalışmamın belgesi olarak dosyalanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgulara göre bahsi geçen tarihler arasında meydana gelen kazalarda toplam olarak 2565 insanımız yaralanmıştır. Bunun 2190'nı trafik kazalarında, 128'i iş kazalarında, 76'sı ev kazalarında ve başkaca nedenlerle meydana gelen kazalarda 171 insan yaralanmıştır. Bu kazalarda 2443 yetişkin ve 122 çocuk yaralanmıştır. 2565 yaralanmalı kazalardan 611'i ölümle sonuçlanmıştır. 60 ağır yaralı ve 1894 yaralı olarak gazetelerde haber olmuştur. Araştırmanın sonucunda trafik kazaları, ev kazaları, iş kazaları ve diğer nedenlerle meydana gelen kazalar, insanların zarar gördüğünü bir defa daha göstermiştir. Bunun bedelini aileler ve ülkemiz ödemiştir. Bu bedelin en aza indirilmesi için yoğun çalışmalar yapılmaktadır. Gelecekte olumlu neticeler alınacaktır. Daha fazla gecikmenin bedeli görüldüğü gibi ağır olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Printed media product between March 11, 2019 and June 12, 2019; Sabah, Hürriyet, Sözcü, Posta and Milliyet newspapers were purchased and the accident news was carefully read. In these newspapers mentioned in this process; traffic, work and home accidents were filed as a document of my work, together with their photographs, if any. According to the findings obtained from the study, a total of 2565 people were injured in the accidents that occurred between the aforementioned dates. 2190 of this is in traffic accidents, 128 in work accidents, 76 in home accidents and 171 people were injured in accidents due to other reasons. 2443 adults and 122 children were injured in these accidents. 611 of the 2565 injury accidents resulted in death. 60 seriously injured and 1894 injured were reported in newspapers. As a result of the research, traffic accidents, home accidents, occupational accidents and accidents caused by other reasons once again showed that people were harmed. Families and our country have paid the price for this. Intensive efforts are being made to minimize this cost. Positive results will be obtained in the future. As can be seen, the price for further delay is heavy.