Ulusal basında gazetelerde yayımlanan uyuşturucu-uyarıcı maddeler ve madde bağımlılığı ile ilgili haberlerin incelenmesi
Examination of the news related to drugs-stimulators and substance addiction published in the national newspapers
  1. Tez No: 882245
  2. Yazar: ABDÜLSAMET KARAOSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL TOPKAPI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Bilimleri ve Uygulamaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Gelişmiş ülkelerde yasama, yürütme ve yargı erklerinden sonra en güçlü kurum olarak görülen basının en etkili ve yaygın ürünlerinden biri gazete olarak kabul edilmektedir. Toplumsal gerçekliğin oluşumuna katkısı, kamuoyunda bilinç oluşumunu sağlama, gündem belirleme, farkındalık yaratma, bilgilendirme, eğitme ve uyarma gibi işlev, görev ve sorumlulukları bulunan gazetelerde yayımlanan haberlerin toplum üzerindeki etkisi yadsınamaz. Bu sebeple çeşitli kişi ve kurumlarca yapılan araştırmalar sonucunda ülkemizde ve dünyada toplumları tehdit eden halk sağlığı ve güvenlik sorunu olarak karşımıza çıkan uyuşturucu sorununun basında nasıl işlendiği önem arz etmektedir. Yapılan bu araştırmada ülke genelinde yayın yapan günlük ortalama tirajı en yüksek beş gazetedeki 2022 yılının ilk altı ayında yayımlanmış uyuşturucu ile ilgili haberlerin tamamı çeşitli kriterlere ve ölçütlere göre incelenmiş, bu haberlerin büyük bir çoğunluğunun operasyonel ve adli odaklı haberler olduğu tespit edilmiş, eğitici, uyarıcı veya önleyici özellikleri olan haberlerin oldukça az sayıda olduğu ve bu haberlerin gazetelerin birinci sayfalarında ya da manşetinde çok az sayıda yer aldığı görülmüş, haber başlıklarında bilançoların yer aldığı, haberlerin bir kısmının magazinsel söylem ya da çarpıcı ifadelerle sunulduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most influential and widespread products of the media organizations as the west, which is thought to be the most powerful institution after the legislature, executive, and judiciary in developed countries, is the newspaper. The published news has an undeniable significant social impact and numerous functions in modern societies, such as setting the agenda, warning the society, and warning society individuals. For this reason, it is of great importance how the drug abuse problem, seen as a public health and safety problem that threatens society either locally or on a global level, is handled as a result of media research conducted by various researchers and institutions. In this study, all of the drug news published in the first six months of 2022 in the five newspapers with the highest average daily circulation across the country were examined according to various criteria. It was determined that most of this news was operational and forensic focused, and very few of them were educational and stimulating. There is very little news with a preventive feature, and this news is very few in the headlines or front pages of the newspapers; it has been understood that there are balance sheets in the news headlines and that some information is presented with fictive and speculative rhetoric or striking expressions.