Parkinson hastalarında periodontal durumun oral ve bağırsak mikrobiyotası ile ilişkili yolak molekülleri üzerindeki etkisinin incelenmesi
Evaluation of the impact of periodontitis on pathway molecules associated with oral and intestinal microbiota in parkinson's patients
- Tez No: 791170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Parkinson hastalığının dünyada toplumun büyük kısmını etkilediği bilinmektedir. Yaşlı nüfusun artışı sebebiyle Parkinson hastalığının görülme oranının gelecekte daha da artacağı öngörülmesi nedeniyle bu durum önem taşımaktadır. Kronik nörodejeneratif bir hastalık olduğu bilinen Parkinson hastalığının ilerlemesiyle titreme, hareketlerde yavaşlama, koku kaybı gibi semptomlar ortaya çıkmaktadır. Bu semptomlar sonucunda Parkinson hastaları el-kol koordinasyonlarını kaybederek ve bunun oral hijyen alışkanlıklarında aksamaya neden olarak periodontal hastalığa zemin hazırladığı bilinmektedir. Kronik enflamatuvar bir hastalık olan periodontal hastalığın ise Parkinson hastalığına benzer şekilde yaş ile birlikte görülme oranı artmaktadır. Periodontal hastalıkla Parkinson hastalığı arasında diğer sistemik hastalıklarla benzer şekilde bir bağlantı olabileceğini düşündüren sınırlı sayıda bulgu vardır. Bu nedenle çalışmamızın amacı Parkinson hastalığının periodontal sağlık üzerindeki etkisinin enflamatuvar açıdan incelenmesidir. Çalışmaya Evre III Derece B periodontitisli (P) 20, Evre III Derece B periodontitisli Parkinson hastalığına sahip (P-PAH) 20 ve periodontal sağlıklı (kontrol; K) 20 olmak üzere toplam 60 birey dahil edilmiştir. YKL-40, fractalkine, S100B, alfa-sinüklein, tau ve VCAM-1 ölçümleri multipleks immunoassay yöntemi ile değerlendirilmiştir. BDNF konsantrasyonları Luminex, NfL seviyeleri ise ELISA kitleri ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Parkinson's disease (PAD) affects a large part of the society in the world and the incidence of PD will increase in the future due to elderly population. Therefore, PAD is gaining attention. With the disease, symptoms such as tremor, slowing of movements, and loss of smell occur. Parkinson's patients lose their hand-arm coordination and cannot perform their oral hygiene habits, the rate of periodontal disease increases. Periodontal disease increases with age, similar to Parkinson's disease. There is limited evidence suggesting that there might be a link between periodontal and PAD, as with other systemic conditions. The aim of our study is to evaluate the effect of Parkinson's disease on periodontal health from an inflammatory and microbiological perspective. For this purpose, 20 Stage III, Grade B periodontitis patients (P) with and without Parkinson's disease (P-PAD) and 20 healthy volunteers (C) were enrolled in this study. YKL-40, fractalkine, S100B, alpha-synuclein, tau and VCAM-1 molecules were assessed with multiplex immunoassays, BDNF with Luminex and NFL with ELISA.