Parkinson hastalarında intermitant apomorfin uygulamasının EEG'nin spektral analizine ve kognitif fonksiyonlarına etkisi
  1. Tez No: 111939
  2. Yazar: OKTAY AKALIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER ŞAHİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Parkinson hastalığı motor bulguları yanısıra, sınırlı bir entellektüel defisit ve belirgin demans ile, kognitif fonksiyonları etkileyen bir hastalıktır. Dopaminerjik sistemdeki hipofonksiyon parkinson hastalarındaki lokomotor aktivitedeki bozulmanın ve entellektüel defisitin patogenezinde yer almaktadır. Dopaminerjik sistem, kognitif ve motor fonksiyonlara hizmet eden nöral devrelerin bir parçasını oluşturur. İnsanlarda bu sistemin fonksiyonel bütünlüğünü ve cevaplarını incelemek için basit bir metod yoktur. Nörofizyolojik teknikler, özellikle elektroansefalografi (EEG), nörofarmakolojik ilaç araştırmalarında oldukça yaygın kullanılır duruma gelmiştir. Bu çalışmada Parkinson hastalarında aralıklı apomorfin uygulamasının EEG'nin Spektral analizine ve kognitif fonksiyonlara etkisini araştırdık. Apomorfinin aralıklı uygulamasını takiben elde ettiğimiz yavaş EEG dalgalan band güçlerinde ve prefrontal işlevler üzerine duyarlı olduğu bilinen kognitif testlerin ilaç öncesi ve sonrası dönemlerde elde edilen puanlarında anlamlı farklılıklar elde edilmiştir. Bu farklılıklar apomorfinin sadece striato-pallido-talamo-kortikal yolak ile değil diğer dopaminerjik subsistemler ile D1 ve D2 dışında diğer subgrup dopamin reseptörlerini de birlikte etkileyebileceği fikrini doğurmuştur. Ancak ileri çalışmalar ile apomorfinin kognisyon ve beyin elektrofizyolojisi üzerine olan etkilerini daha net olarak ortaya çıkarmak mümkün olacaktır. 55
Özet (Çeviri)
SUMMARY Parkinson's Disease can affect cognitif function, causing circumscribed intellectual deficits besides its motor findings. Dopaminergic system hypofunction is the main pathogenetic factor of locomotor inactivity and cognitive deterioration. The dopamine neurotransmitter forms part of the neural circuits subserving cognitive and motor functions. However. There is no simple in vivo method to assess functional integrity and responsiveness of this system in humans. Neurophysiological techniques, using electroencephalogram, represent extremely useful tools in neuropharmacological drug research. In this study, we aimed to characterize the effects of intermittant apomorphine administration on spectral analysis of EEG and on cognitive function. The results of the study showed significant difference in slow wave band power analysis and cognitive tests those sensitive to the prefrontal functions between before and after the drug administration. These differences suggest that, apomorphine can have an effect not only on striato-pallido-thalamo-cortical pathway but also on the other dopaminergic sub-systems and subgroup dopamine receptors. Further studies should be undertaken to reveal the definite effects of apomorphine on cognition and brain electrophysiology. 56