Adölesanlarda internet bağımlılığı, sosyal anksiyete ve beden kütle indeksinin incelenmesi
Investigation of internet addiction, social anxiety and body mass index in adolescents
- Tez No: 791186
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN AYAZ ALKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma bir gençlik merkezine kayıtlı adölesanların internet bağımlılığı, sosyal anksiyete düzeyi ve beden kütle indeksinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı ve korelasyonel tasarım ile yapılmıştır. Örnekleme, ebeveyn onamı alınan ve araştırmaya katılmayı kabul eden 484 adölesan dahil edilmiştir. Verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu ve Ergenler için Sosyal Kaygı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler tek değişkenli ve çok değişkenli doğrusal regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Adölesanların %82,9'unda Beden Kütle İndeksi persentilinin normal (%5-%85 arası) olduğu, Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu ortalama puanının 30,26±8,63, Ergenler İçin Sosyal Kaygı Ölçeği ortalama puanının 44,96±12,35 olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted with a descriptive and correlational design to examine the internet addiction, social anxiety, and body mass index of adolescents registered in a youth center. The sample included 484 adolescents who had parental consent and who agreed to participate in the study. Personal Information Form, Young Internet Addiction Test Short Form and Social Anxiety Scale for Adolescents were used for data collection. Data were evaluated with univariate and multivariate linear regression analysis. It was determined that Body Mass Index percentile was normal in 82.9% of adolescents (between 5% and 85%), Young Internet Addiction Test Short Form mean score was 30.26±8.63 and Social Anxiety Scale for Adolescents mean score was 44.96±12.35.