Sinus sphenoidalis ölçümleri ile yaş ve cinsiyet tahmini
Age and gender prediction with sinus sphenoidalis measurements
  1. Tez No: 791187
  2. Yazar: AYBEGÜM FAZLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPER ATASEVER, PROF. DR. BURAK BİLECENOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Anatomi, Forensic Medicine, Anatomy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Adli antropoloji, kimliği belirsiz kişilerin kimliklendirilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Cinsiyet ve yaşın belirlenmesi kimliklendirme çalışmalarının önemli adımlarıdır. Patlama, kaza ve doğal afetler gibi durumlarda hasar görmüş cesetlerde tahribe karşı en dayanıklı bölgenin kranyum olması sebebiyle kranyum kimlik tespitinde yol gösterici bir araçtır. Sinüslerin kranyum içindeki derin konumları, onları yaralanmalara ve patolojik değişikliklere karşı daha korunaklı hale getirmektedir. Diğer sinüslerin hasarı durumunda sinus sphenoidalis'in cinsiyet ve yaş tahminindeki rolünün belirlenmesine ihtiyaç duyulduğu gözlemlenmiştir. Çalışmamızın amacı, sinus sphenoidalis'e ait 6 farklı parametrenin incelenerek cinsiyet ve yaş tahmini üzerinde belirleyici bir yapı olup olmadığını araştırmak ve kranyum ölçümleri ile sinus sphenoidalis parametreleri arasındaki korelasyonu saptamaktır. Bu çalışma, 10-85 yaş arasında 80 (40 erkek, 40 kadın) kişiye ait bilgisayarlı tomografi görüntüleri üzerinden retrospektif olarak gerçekleştirilmiştir. Sinüs ve kranyuma ait ölçümler Philips IntelliSpace Portal sistemi ile analizler ise Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20.0 yazılımı ile yapılmıştır. Sinus sphenoidalis'e ait parametrelerden anterior-posterior duvarın en uzun horizontal mesafesi ile kranyum ölçümlerinden yalnızca fronto-occipital uzaklığın yaş ile ilişkili olduğunu saptadık. Bu çalışmada sinus sphenoidalis'e ait parametrelerden yalnızca sinus sphenoidalis anterior duvarının dorsum sella'nın processus clinoideus posterior'una olan horizontal mesafesi ile cinsiyetin ilişkili olduğunu sonucuna vardık (p=0,043) ancak kranyum ölçümleri ile cinsiyet arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Forensic anthropology plays an important role in the identification of unidentified persons. Determining gender and age are important steps in identification studies. Cranium is a guiding tool in identification, since the cranium is the most resistant to destruction in corpses damaged in situations such as explosions, accidents and natural disasters. The deep location of the sinuses in the cranium makes them more prone to injury and pathological changes. It has been observed that there is a need to determine the role of the sinus sphenoidalis in estimating gender and age in case of damage to other sinuses. The aim of our study is to examine 6 different parameters of the sinus sphenoidalis and to investigate whether there is a determinant structure on the estimation of gender and age and to determine the correlation between cranial measurements and sinus sphenoidalis parameters. This study was carried out retrospectively on computerized tomography images of 80 people (40 men, 40 women) aged 10-85 years. Sinus and cranial measurements were made with the Philips IntelliSpace Portal system and analyzes were made with Statistical Package for Social Sciences (SPSS) 20.0 software. We found that the longest horizontal distance of the anterior-posterior wall from the parameters of the sinus sphenoidalis and only the fronto-occipital distance from the cranium measurements were associated with age. In this study, we concluded that, among the parameters of the sinus sphenoidalis, only the horizontal distance of the sinus sphenoidalis anterior wall to the posterior of the processus clinoideus of the sinus sphenoidalis is related to gender (p=0.043), but there was no significant difference between cranial measurements and gender.