Türkiye'de spor turizminin gelişimine yönelik politika ve önceliklere ilişkin bir araştırma
A study on poliıciıes and priıoriıtiıes for the development of sports tourism in Turkey
  1. Tez No: 791185
  2. Yazar: KÜRŞAD ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN SUNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Türkiye'de spor turizminin gelişimine yönelik politika ve önceliklerin belirlenmesini amaçlayan bu çalışmada araştırma konusu çerçevesinde sorulara derinlemesine cevap bulabilmek için nitel araştırma yöntemi tercih edilmiş ve fenomenoloji desenli yaklaşım benimsenmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın katılımcıları amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt amaçlı örnekleme ile belirlenmiş ve 21 kişi ile bireysel görüşme (3 ön görüşme ve 18 ana katılımcı) ve görüşmelere katılan 6 kişi ile odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar için belirlenen ölçütler ise Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Spor Federasyonlarında görev yapmanın yanı sıra araştırma konusu çerçevesinde çalışmalara katılmış uzman ya da üst düzey yönetici olmaları veya spor bilimleri alanında çalışma yapan akademisyen olmalarıdır. Geçerlik ve güvenirlik stratejileri nitel araştırmalarda“inandırıcılık”,“aktarılabilirlik”ve“tutarlılık”şeklinde isimlendirilmektedir. İnandırıcılık stratejisi için“uzman incelemesi”,“veri çeşitlemesi”ve“katılımcı doğrulaması”tekniklerinden yararlanılmıştır. Aktarılabilirlik stratejisi için“ayrıntılı betimleme”ve“amaçlı örnekleme”kullanılmıştır. Tutarlılık stratejisi için veri toplama araçları standardize edilmiş ve her katılımcı ile aynı sistematikte görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Verilerin çözümlenmesinde“betimsel analiz”ve içerik analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularını desteklemek için doğrudan alıntılara yer verilmiştir. Yine verilerin çözümlenmesinde veri kütlesinin büyüklüğü sebebiyle“Maxqda 2022 Analytics Pro”programdan yararlanılmıştır. Bireysel görüşmeler ve odak grup görüşmelerinden elde edilen bulgular 2 ana tema ve her iki temaya ait beşer kategoriden oluşmuştur. Amaç doğrultusunda oluşturulan spor turizmine bakış açısı ve stratejik öncelikler temaları ve temalara ait kategoriler halinde tartışılmıştır. Nitel verilerden elde edilen sonuçlara göre destinasyon çeşitliliğinin belirli merkezler ile sınırlı kaldığı, önemli geleneksel oyunları olmasına rağmen spor turizmine beklenen düzeyde kazandırılamadığı, rekabet edebilirlik açısından ürün çeşitliliği, tamamlayıcı aktiviteler, markalaşma ve bölgesel değerlerinin ön plana çıkarılması ile aşılabileceği, sosyal, ekonomik ve çevresel açıdan ele alındığında birçok kazanım elde edeceği, kısa, orta ve uzun vadeli stratejik planlamalar ile genel turizm içerisinde spor turizminin payının artırılabileceği ayrıca tesislerin fayda-maliyet değerlemesi yapılarak çok amaçlı, kalıcı olmayan, dönüştürülebilen ve gelir artırıcı tesisler olması gerektiği, gelişim sürecinde başarılı sporcu, kulüp ve etkinliklerin desteklenmesinin yanı sıra uluslararası medya, örgüt ve şirketler ile ticari bağın kurulması gerektiği ve spor turizminin gelişim sürecinde birçok paydaşın etkin bir koordinasyon ile hareket etmesinin önemi ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Qualitative research method was preferred and a phenomenological patterned approach was adopted in order to find in-depth answers to the questions within the framework of the research topic in this study, which aims to determine Policies and Priorities for the Development of Sports Tourism in Turkey. The participants of the research were determined by criterion sampling which is a kind of the purposive sampling method, and individual interviews were conducted with 21 people (3 preliminary interviews and 18 main participants) and afterwards a focus group discussion conducted with 6 people who participated in the interviews earlier. The criteria set for the participants are academician who works for sport sciences or high level manager and attandees to studies of this study title who are employees of Minister of Sport and Sport Federations. Validity and reliability strategies are named as“credibility”,“transferability”and“consistency”in qualitative research.“Expert review”,“data diversity”and“participant verification”techniques were used for the credibility strategy.“Detailed description”and“purposive sampling”were used for the transferability strategy. Data collection tools were standardized for the consistency strategy and interviews were conducted in the same systematic way with each participant. To analyse the data“Descriptive analysis”and“Content analysis”methods were used. Direct quotations are welcommed to support the research findings.“Maxqda 2022 Analytics Pro”program was used to analysing the data due to the size of the data mass. The findings obtained from individual interviews and focus group interviews consisted of 2 main themes and five sub themes belonging to both of them. The perspective of sports tourism, which was created in line with the purpose, and the strategic priorities themes discussed by categories of the these. Destination diversity is limited to certain places, traditional games can not reach sports tourism to the expected level although their importance, By product diversity, complementary activities, branding and highlighting regional values would be powerfull for competitiveness, it will acquare many gains when considered from social, economic and environmental perspectives, it is possible to increase the share of sports tourism in general tourism with short, medium and long-term strategic planning, in result of cost-benefit valuation, facilities should be multi-purpose, nonpermanent, convertible and income-increasing, supporting successful athletes, clubs and events in the development process, the necessity of establishing commercial relationships with international media, organizations and companies, the importance of effective coordination of many stakeholders in the development process of sports tourism come out according to the results obtained from the qualitative data.