Vardiyalı ve sabit düzende çalışan bireylerde sirkadiyen ritim ve beslenme durumunun değerlendirilmesi
Circadian in individuals working in shift and fixed operation evaluation of rhythm and nutritional status
- Tez No: 791188
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA ÇİFTÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Gelişmiş ülkelerdeki iş gücünün önemli bir bölümü vardiyalı çalışmaktadır. Vardiyalı çalışan bireylerde uyku kalitesinin ve beslenme durumunun kötü etkilenip hastalık risklerinin arttığı bilinmektedir. Vardiyalı ve sabit düzende çalışan bireylerde sirkadiyen ritim ve beslenme durumunun değerlendirilmesi amacıyla yapılan çalışmaya İzmir ve Manisa'da, 18-55 yaş arası 150 çalışan (65 vardiyalı, 85 sabit düzen) birey dahil edilmiştir. Uygulanan anketin içeriğinde sosyodemografik bilgiler, çalışma düzenleri, beslenme alışkanlıklarını, fiziksel aktivite alışkanlıkları ve antropometrik ölçümleri içeren Anket Formu Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (IPAQ), Üç Faktörlü Yeme Ölçeği (TFEQ-R21), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Pittsburgh Uyku Kalite İndeksi (PUKİ) ve Depresyon, Anksiyete ve Stres Ölçeği (DASS-21) bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A significant part of the workforce in developed countries works in shifts. It is known that the sleep quality and nutritional status of individuals working in shifts are adversely affected and the risk of disease increases. 150 working individuals (65 shifts, 85 fixed orders) between the ages of 18-55 in İzmir and Manisa were included in the study, which was conducted to evaluate the circadian rhythm and nutritional status of individuals working in shifts and fixed patterns. International Physical Activity Questionnaire (IPAQ), Three-Factor Eating Scale (TFEQ-R21), Morningness-Eveningness Questionnaire (MEQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PUKI), Depression, Anxiety and Stress Scale (DASS-21) and Food Consumption Frequency Form.