Görsel arabirimli sayısal ses işleyicisi tasarımı uygulamaları
Visual wave editor design
  1. Tez No: 79120
  2. Yazar: OSMAN NURİ ERTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER ÖZGÜNEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Ses etkileri oluşturma, süzgeçleme ve spektral analiz işlemleri, bilgisayar tabanlı müziğin temel konu başlıkları arasında yer almaktadır. Ses etkileri daha çok, işaret üzerinde müzikal bir değişim yaratmak veya doğal bir olayı yapay olarak gerçeklemek amacıyla tasarlanmaktadır. Süzgeçleme işleminde ise, işaretin belirli bir aralıktaki frekans bileşenlerinin güçlendirilmesi ya da zayıflatılması yoluyla ses kalitesinin yükseltilmesine çalışılmaktadır. Bilgisayar tabanlı müzik uygulamalarında, özel elektronik düzenekler veya kişisel bilgisayar ortamında çalışan yazılımlar kullanılmaktadır. Sunulan bu tez çalışmasında, Microsoft Windows ortamında çalışan, görsel arabirimli bir ses işleyicisi yazılımının tasarlanması amaçlanmıştır. Yazılım yoluyla sayısal bir işaretin spektral analizi yapılabilmekte, farklı türde ses etkileri ve süzgeçleme uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Tasarım aşamasında, C++ programlama dili kullanılmıştır. Yazılıma ait her bir işlev, tümleşik sayısal yapılar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Tümleşik yapılar, nesne yönelimli programlama tekniği yoluyla, bağımsız sayısal birimlerin uygun biçimlerde bir araya getirilmesiyle oluşturulmuştur. Yapılan denemeler sonucunda, yazılımın bazı özel durumlar dışında sorunsuz biçimde çalıştığı saptanmıştır. Herhangi bir kişisel bügisayar kullanıcısı, gerçek-zaman uygulamaları dışında, yüksek maliyetli özel bir elektronik cihaza gereksinim duymadan, farklı türde sayısal ses işlemlerini tasarlanan yazılım aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Sound effects, filtering, and spectral analysis are some of the main subjects of computer music. Sound effects are generally designed to add a musical meaning to a signal or simulate a natural phenomenon. As for filtering, it is mostly used to increase the quality of a digital sound signal by making changes on some particular frequencies in its spectrum. In general, computer music applications are realised with the help of special electronic devices or PC based software programs. In this work, it was aimed to design a visual wave editor program running in Microsoft Windows environment. The editor was written in C++ programming language. Any functions belonging to the editor are performed by integrated software structures. The structures were built of a number of independent digital units which were combined in a suitable way by using object oriented programming style. After lots of tests on different kind of digital sound signals, it was seen that the program worked well excluding some special worst cases. In conclusion, it is possible for any PC user to realise different types of digital sound processes except real-time applications through the designed editor instead of expensive electronic devices. XI