Gömülü mandibular 3. molar cerrahisi yapılacak hastalardagörsel ve işitsel bilgilendirmenin dental anksiyete vehemodinamik parametreler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of visual and audio information onthe patient's dental anxiety and hemodynamic parameters inpatients to have mandibular 3. molar tooth extraction
- Tez No: 953103
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN HAKKI ALPASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmada, gömülü mandibular üçüncü molar diş cerrahisi geçirecek bireylerde uygulanan görsel (video) ve işitsel (sözel) bilgilendirme yöntemlerinin dental anksiyete düzeyi ve hemodinamik parametreler (kalp atış hızı, oksijen satürasyonu, büyük ve küçük tansiyon) üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi Kliniği'nde tedavi görecek 18–32 yaş arası 73 gönüllü birey üzerinde yürütülmüş ve katılımcılar rastgele şekilde deney (video bilgilendirme) ve kontrol (sözel bilgilendirme) gruplarına ayrılmıştır. Anksiyete düzeylerinin değerlendirilmesinde STAI-T, STAI-S ve MDAS ölçekleri kullanılmış; hemodinamik parametreler ise cerrahinin farklı aşamalarında ölçülmüştür. Bulgular, bilgilendirme yönteminin bazı anksiyete ölçeklerinde anlamlı farklılık yarattığını, ancak hemodinamik parametreler üzerinde belirgin bir etki oluşturmadığını göstermiştir. Bununla birlikte, yaş ve cinsiyet gibi demografik değişkenlerin bazı ölçümlerde istatistiksel anlamlılık gösterdiği saptanmıştır. Bu çalışma, cerrahi öncesi bilgilendirmenin hastaların psikolojik ve fizyolojik tepkilerini modüle etmede sınırlı fakat klinik olarak dikkate değer katkılar sağlayabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of visual (video) and auditory (verbal) preoperative information methods on dental anxiety levels and hemodynamic parameters (heart rate, oxygen saturation, systolic and diastolic blood pressure) in patients undergoing impacted mandibular third molar surgery. Conducted at Gazi University Faculty of Dentistry, Department of Oral and Maxillofacial Surgery, the study included 73 voluntary participants aged between 18 and 32, who were randomly assigned to either the experimental group (video information) or the control group (verbal information). Dental anxiety was assessed using the STAI-T, STAI-S, and MDAS scales, while hemodynamic data were recorded at various stages of the surgical procedure. The findings revealed that the type of information provided led to statistically significant differences in some anxiety measures, but did not produce a consistent impact on hemodynamic parameters. However, demographic variables such as age and gender demonstrated statistically significant effects in certain measurements. This study suggests that although preoperative information may have limited influence on patients' physiological responses, it can contribute meaningfully to improving psychological preparedness and patient experience during surgical interventions.