Akut eksternal tromboze hemoroidal hastalıkta medikal tedavi ile cerrahi eksizyonun karşılaştırılması prospektif randomize çalışma
Medical treatment versus surgical excision in acute external thrombosed hemorrhoidal disease; prospective randomized trial
  1. Tez No: 791226
  2. Yazar: HASAN YALDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRCAN ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Akut eksternal tromboze hemoroidal hastalık (AETHH) hemoroidal hastalığın ağrı ve iş gücü kaybıyla sonuçlanan acil komplikasyonlarından biridir. Amerika Kolorektal Cerrahlar Derneği (ASCRS) ve Avrupa Koloproktoloji Derneği (ESCP) klavuzlarında AETHH tedavisinde cerrahi eksizyon önerilmesine karşın kanıt düzeyi düşüktür ve ek çalışmalara ihtiyaç olduğu vurgulanmaktadır. Bu nedenle çalışmamızda AETHH'ın tedavisinde medikal tedaviye karşı cerrahi eksizyonun etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize çalışma Konya Şehir Hastanesi genel cerrahi kliniğinde yürütüldü. Ağrının başlangıcından itibaren ilk 96 saatte AETHH ile başvuran 18 ile 70 yaş arası hastalar çalışmaya alındı. 18 yaş altı, 70 yaş üstü,gebelik ve antikoagulan kullanımı, ek proktolojik hastalık (anal fissür, perianal fistül, anal apse, grade 3-4 internal hemoroidler), proktolojik cerrahi öyküsü çalısma dışı bırakılma kriterleriydi. Medikal grupta (MG) MPFF 2gr/gün bir ay süreyle kullanıldı. Cerrahi grupta (CG) tromboze pake lokal anestezi ile eksize edilip sekonder iyileşmeye bırakıldı. Her iki gruba konservatif yöntemler (lifli gıdalar, ılık duş, tuvalet alışkanlıklarının düzenlenmesi) önerildi.Grupların her birine 66 hasta bilgisayar programı yardımıyla randomize edilerek toplam 132 hasta çalışmaya alındı. Bulgular: Yaş, cinsiyet, ek hastalıklar (diyabetes mellitus, hipertansiyon, koroner arter hastalığın ve KOAH) ve sigara kullanımı yönünden gruplar arasında farklılık yoktu. 12, 24, 36 ve 48.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute external thrombosed hemorrhoidal disease (AETHH) is one of the emergent complications of hemorrhoidal disease that results in pain and loss of work force. Although surgical excision is recommended in the treatment of AETHH in the guidelines of the American Society of Colorectal Surgeons (ASCRS) and the European Society of Coloproctology (ESCP), the level of evidence is low and it is emphasized that additional studies are needed. Therefore, in our study, we aimed to compare the effectiveness of surgical excision versus medical treatment in the treatment of AETHH. Materials and Methods: This prospective randomized study was conducted in the general surgery clinic of Konya City Hospital. Patients between the ages of 18 and 70 who presented with AETHH in the first 96 hours from the onset of pain were included in the study. Exclusion criteria were under 18 years old, over 70 years old, pregnancy and use of anticoagulants, additional proctological disease (anal fissure, perianal fistula, anal abscess, grade 3-4 internal hemorrhoids), proctological surgery history. In the medical group (MG), MPFF 2gr/day was used for one month. In the surgical group (CG), the thrombosed pack was excised under local anesthesia and left for secondary healing. Conservative methods (fiber foods, warm shower, regulation of toilet habits) were recommended to both groups. A total of 132 patients were included in the study, 66 patients in each group were randomized with the help of a computer program. Results: There was no difference between the groups in terms of age, gender, comorbidities (diabetes mellitus, hypertension, coronary artery disease and COPD) and smoking.