Scamper uygulamalarının okul öncesi dönem çocuklarının bilişsel tempolarına etkisi
The effect of scamper applications on cognitive tempo of preschool children
  1. Tez No: 791230
  2. Yazar: MELİKE YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZDEN KUŞCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma SCAMPER uygulamalarının okulöncesi dönemdeki çocukların bilişsel tempolarına olan etkisini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilinde bulunan iki özel anaokulunda eğitim alan 15'i deney grubu, 15'i kontrol grubunda olmak üzere 30 çocuk oluşturmaktadır. Araştırma ön test-son test kontrol gruplu deneysel desenli bir araştırma olarak dizayn edilmiştir. Araştırmaya katılan çocukların bilişsel tempolarını belirlemek amacıyla Wright (1971) tarafından geliştirilen KRISP-A (Kansas Okul Öncesi Dönemdeki Çocuklar için Düşünsellik – İçtepisellik Ölçeği A Formu) kullanılmıştır. Deney grubuna dahil edilen çocuklar ile sekiz hafta olmak üzere haftada iki oturum şeklinde toplam 16 oturum boyunca SCAMPER tekniğinin kullanıldığı etkinlikler yapılmıştır. Araştırmanın kontrol grubuyla herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Çocuklardan uygulama sürecinin başında ön test alınmıştır. Uygulama sürecinin tamamlanmasından bir hafta sonra ise son test alınmıştır. Araştırmanın bulguları incelendiğinde deney grubunun ön test skorları ile son test skorları arasında anlamlı fark görülürken, kontrol grubunun ön test ve son test skorları arasında anlamlı fark görülmemiştir. Bununla birlikte deney grubunun son test puanları ile kontrol grubunun son test skorları arasında da anlamlı farklılaşma görülmüştür. Uygulama sonunda deney grubundaki çocukların tepki süreleri kısalırken hata sayıları da azalmıştır. Bu sonuçlar uygulamanın etkili olduğunu göstermektedir. Bu sonuca ek olarak erkek çocukların hata sayıları kız çocuklarına göre daha fazla çıkarken tepki süresi cinsiyete göre değişmemiştir. Okula devam süresi ve doğum sırasına göre tepki süreleri ve hata sayıları farklılaşmamıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to reveal the effect of SCAMPER applications on the cognitive tempo of preschool children. The study group of the research consists of 30 children, including 15 in the experimental group and 15 in the control group, who are educated in two private kindergartens in Antalya. The research was designed as a pre-test-post-test control group experimental patterned research. KRISP-A (Kansas Intellectuality – Impulsivity Scale Form A for Preschool Children), which was intended by Wright (1971) to determine the cognitive tempo of the people participating in the research, was used. The activities using the SCAMPER technique were carried out with the children included in the experimental group, for a total of 16 sessions, in the form of two sessions per week, for eight weeks. No study was conducted with the control group of the study. A pre-test was taken from the children at the beginning of the application process. The final test was taken one week after the completion of the application process. While the group pretest of the research groups seemed to differ between the pretest and posttest scores of the experimental group, it was never seen between the pretest and posttest scores of the control group. However, they also obtained differentiation between the posttest scores of the experimental group and the posttest scores of the control group. At the end of the application, while the reaction times of the people in the experiments were shortened, the margin of error also decreased. These results show that it is effective. In addition to this result, while the error numbers of boys were higher than girls, the reaction time did not change according to gender. Response times and error times did not differ according to school attendance and birth order.