Performance based design optimization of steel moment frames taking into account soil structure interaction
Çelik moment çerçevelerinin yapı-zemin etkisini de dikkate alarak performansa dayalı optımum tasarımı
  1. Tez No: 791284
  2. Yazar: ALEXIS NZAPFAKUMUNSI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Yapı zemin etkileşimini dikkate almak matematiksel modeli daha gerçekçi oluşturmak ve davaranışı daha gerçeğe yakın modellemek için elde etmek için gereklidir. Ayrıca sismik etkiler altında yapılarda oluşacak hasarı azaltmak amacıyla performansa dayalı tasarımlar gerçekleştirilmektedir. Diğer yandan, malzemelerin etkin kullanımı için optimum tasarım yöntemleri kullanılmalıdır. Metasezgisel teknikler, sürecin görünen karmaşıklığına rağmen, tüm bu faktörleri ve etkileri her iterasyona dahil etmeyi mümkün kılar. Son zamanlarda, çelik yapıların performansa dayalı optimizasyonu alanında çok sayıda araştırma yapılmıştır. Ancak, metasezgisel yöntemler ve yapı zemin etkileşimini de sürece dahil etme fikri bu araştırmaların birkaçında kullanılmıştır. Bu çalışmada, çelik moment çerçevelerin performansa dayalı optimizasyonunu elde etmek için yapı zemin etkileşimini dikkate alan metasezgisel yöntemleri kullanmıştır. Bu tezde, metasezgisel algoritma metodolojileri (Öğretme Öğrenmeye Dayalı Optimizasyon TLBO ve Yapay Arı Kolonisi ABC) kullanarak çelik moment çerçevelerinin performansa dayalı optimum boyutlandırılması gerçekleştirildi. Yapı zemin etkileşimini düzgün bir şekilde hesaba katmak için, mevcut analitik yazılım SAP2000 OAPI ile bağlantı kuran ve daha karmaşık bir optimizasyon çözümü sunan etkileşimli bir bilgisayar programı geliştirildi. Yayınlanmış literatürden örnekler kullanılarak, çelik yapı sistemleri için belirlenmiş optimum tasarım tekniğinin etkinliği değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
It is crucial to include the structure-soil interaction in the optimal design for a steel frame in order to produce a more accurate mathematical model and a structure that performs more realistically. In addition, performance-based design analysis must be performed to minimize the extent of structural damage stimulated by earthquake effects. On the other hand, optimum design methods should be used for the effective usage of materials. Metaheuristic techniques make it possible to include all of these factors and effects into each analytical iteration, despite the apparent complexity of the process. The performance of steel structural designs has recently been the focus of several studies. However, only a small fraction of these studies has used metaheuristic methods that account for soil structure interactions. This dissertation optimized the Performance Based Design (PBD) of steel moment-resisting frames (MRFs) using metaheuristic algorithm methodologies (Teaching Learning Based Optimization and Artificial Bee Colony). To properly account for soil structure interaction, an interactive computer program was developed to link with existing analytical software, SAP2000 OAPI, and deliver a more complex optimization solution. Using examples from the published literature, the efficacy of the established optimum design technique for multiple steel structural systems was evaluated