Monograph of emek işhanı
Emek işhani monografisi
  1. Tez No: 791285
  2. Yazar: MERVE TAŞTAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BİLGE İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: TED Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık, Planlama ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Ankara ve Kızılay'ın sembolik bir mekânı olan Emek İşhanı (Gökdelen) binasının 1950 – 2020 arasındaki değişimine yer verilmiştir. Çalışma, Emek İşhanı'nı hem kurulu olduğu parsel ve çevresiyle hem de toplumsal güç ilişkilerinin kurulduğu ve taşındığı sembolik değerler bütünüyle ilişkisi içerisinde ele alan bir monografi çalışmasıdır. Türkiye'nin ilk gökdeleni olarak Emek İşhanı, tasarlanmaya başladığı 1954 yılından 2020 yılına kadar yer aldığı kentsel alanın yapılaşma süreciyle etkileşim içerisinde olmuştur. Gökdelen aynı zamanda dönemin modern yapı örneklerinden biridir. 1950'li yılların toplumsal ve politik süreçlerinin bir sonucu olarak üretilmiş ve günümüze kadar da benzer süreçler ile pek çok değişim geçirerek fiziksel olarak varlığını sürdürmüştür. Bu tezle amaçlanan, Türkiye'nin ilk Gökdeleni olan Emek İşhanı binasının 1950'li yıllarda inşa edildiği dönemden günümüze, toplumsal dönüşümlerin mekân üzerindeki yansımalarını analiz ederek, mekânın monografisini oluşturmaktır.
Özet (Çeviri)
A space is not only related to its environment or the plot where it is built. It also involves the symbols of the instrument by which social power relations are constructed and sustained. In this framework, Emek İşhanı/Gökdelen (Skyscraper) occupies an important place in the symbolic transformation of Ankara and Kızılay in the 1950s. As the first skyscraper in Turkey, since its first design in 1954, Emek İşhanı has been on a course of constant interaction with the development processes that shaped the urban area of its location. The Skyscraper, which is an example of a modern building, is a product of the social and political processes of its life time and in this respect not only a physical unit but a dynamic socio-spatial entity. This thesis aims to offer a monograph of Emek İşhanı which analyzes the social transformations that are reflected in this place from the early 1950s, from its construction to the current day.