Hukukta yorumun sınıfsallığı
Class-biased nature of legal interpretation
  1. Tez No: 791286
  2. Yazar: FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLRİZ UYGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Hukuk, Philosophy, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Hukuk kuralları, hukuki kavramlar, soyut haklar, ilkeler ve hukukla ilgili diğer terimler somut olaylara uygulanırken bir yorumlama ve anlamlandırma sürecinden geçer. Ayrıca hukukun sınıf karakteri hakkında çok geniş bir literatür mevcuttur. Çalışma, hukuktaki yorumun sınıfsal bir niteliğe sahip olup olmadığı sorusuna dayanmaktadır. Cevap, Marksist söylem analizinde yatmaktadır. Çalışmanın iddiası, genel itibarıyla yorumun, özel olarak da hukuktaki yorumun sınıfsal bir karaktere sahip olduğudur. Çalışma, hukuk ve sosyal sınıflar arasındaki ilişkiyi, hukukun taraflı yapısını, söylem ve ideolojiyi araştırmaktadır. Sonrasında kapitalist ve sosyalist yargı pratiklerinde yorumu karşılaştırarak araştırmayı somutlaştırmakta ve Türkiye'deki mahkeme kararlarını incelemektedir. Hukukun sınıfsal niteliği yalnızca iş hukukunda belirmez. Söz konusu durum kapitalist ve sosyalist yargı uygulamaları arasındaki karşılaştırmada görülebilir. Ancak Türkiye'deki neoliberal yapısal dönüşümleri ve Türkiye'deki mahkeme kararlarının söylemsel analizini içeren bölüm, büyük ölçüde iş uyuşmazlıklarındaki durumu göstermektedir. Nihayetinde araştırmaya göre; hukukçular -özellikle çalışma kapsamında yargıçlar- yorumlayıcı faaliyetlerini sınıfsal bir tavırla, ideolojinin ve bir ideoloji olarak hukukun taraflı örtüsü altında, maddi gerçeklikle çelişen bir yanılsama içinde yürütmektedir.
Özet (Çeviri)
Legal rules, legal concepts, abstract rights, principles and other legal-related terms undergo a process of interpretation and meaning when applied to concrete events. Also there is a very wide literature on the class character of law. The study is based on the question of whether the interpretation in law has a class character or not. The answer lies in Marxist discourse analysis. The claim of the study is that generally the interpretation and specifically the interpretation in law has a class character. The study researchs the relation between law and social classes, the biased nature of law, the discourse and the ideology. After that, it concretizes the research with comparing interpretation in capitalist and socialist judicial practices, and analyzes court decisions from Turkey. The class character of law doesn't only appear in labor law. It can be seen in the comparison between capitalist and socialist judicial practices. But the chapter which contains neoliberal structural transformations in Turkey and the discourse analysis of court decisions from Turkey, mostly shows the situation in labor disputes. Finally according to the study; legal practitioners -especially judges in terms of the scope of the study- execute their interpretative activities within a class-biased behavior, under the biased veil of ideology and of law as an ideology, in an illusion that conflicts with material reality.