Tüketim sayaçlarında M-Bus standartlarının uygulanmasının geleneksel metotlara göre avantajları
Advantages of applying M-Bus standards in consumption meters compared to traditional methods
  1. Tez No: 791293
  2. Yazar: BESTE KARACA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKÜN ORBAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Enerji ve su kaynaklarının verimli kullanımının en önemli kriterlerinden biride bu kaynakların tüketiminin ölçülmesi olmuştur. Bu bağlamda icat edilen tüketim sayaçları teknolojinin gelişmesine paralel olarak çeşitli evrimlerden geçmiştir. Sayaçlardan veri almada en önemli ihtiyaç aralarında mesafeler bulunan pek çok sayacın kısa sürede ve doğru okunma zorluğu olmuş ve teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu problemin en ekonomik ve etkili olarak çözülmesine yönelik standart ve protokoller geliştirilmiştir. Günümüzde son teknolojiye göre otomatik olarak anlık ölçümleme ve veri kaydı yapan tüketim sayaçlarına kısaca akıllı sayaç, otomatik olarak sayaçlardan veri alarak bu verileri enerji ve su tedarik şirketlerine aktaran sistemlere ise otomatik sayaç okuma (AMR - Automatic Meter Reading yâda OSO) sistemleri denilmektedir. M-Bus standartları ve AMR sistemlerine ait literatürler incelenerek yapılan bu tez çalışmasında; tüketim sayaçlarında ve sayaç okuma sistemlerinde M-Bus standartlarının uygulanmasıyla teknolojik gelişimler ve bunların geleneksel tüketim sayaçlarından veri alma metotlarına göre avantajları anlatılmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important criteria for the efficient use of energy and water resources has been the measurement of the consumption of these resources. Consumption meters invented in this context have undergone various evolutions in parallel with the development of technology. The most important need in obtaining data from meters has been the difficulty of reading many meters with distance between them in a short time and accurately, and with the development of technology, standards and protocols have been developed to solve this problem in the most economical and effective way. Today, consumption meters that automatically measure and record data automatically according to the latest technology are called smart meters, and systems that automatically receive data from meters and transfer this data to energy and water supply companies are called automatic meter reading (AMR - Automatic Meter Reading or OSO) systems. In this thesis study, which was conducted by examining the literatures on M-Bus standards and AMR systems; Technological developments with the application of M- Bus standards in consumption meters and meter reading systems and their advantages over traditional consumption meters data acquisition methods are explained.