M-Bus ile su sayaçlarının okunması için çok istasyonlu haberleşme sistemi, faturalandırma yazılımı
For reading water meters via m-bus, multi-station communication system, billing application
- Tez No: 316618
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geniş bir alana dağılmış olan sayaçların okunması dağıtım sistemlerinde önemli bir problemdir. Otomatik sayaç okuma sistemleri, sayaç bilgilerinin hatasız bir şekilde toplanması ve değerlendirilmesi problemine ekonomik bir çözüm sunmaktadır. Otomatik sayaç okuma sistemlerine olan ilgi gelişen teknolojinin de yardımıyla her geçen gün biraz daha artmaktadır. Günümüzde hızla tükenen enerji kaynaklarının verimli yönetiminin Otomatik sayaç okuma sistemleri gibi gelişkin veri toplama ve yönetim sistemi ile uyumlu bir entegrasyonu yoluyla mümkün olabileceği anlaşılmıştır.M-Bus, düşük maliyetli, uzak mesafelerden veri okuyabilen seri haberleşme protokolüdür. M-Bus sayaçların uzaktan okunması ihtiyacını gidermek amacıyla geliştirilmiştir, bu sayede su ve gaz sayaçlarının tüketimlerinin ölçülmesi yapılabilmektedir. Sayaçların içindeki veriyi okuyarak ortak merkezi bir birimde toplar, istenildiğinde bilgisayar yardımıyla bağlantı kurularak periyodik aralıklarla bir binanın sayaçları okunabilir.Bu çalışmada, M-Bus tüketim sayaçlarının uzaktan okunması ve faturalandırılması için bir yazılım geliştirilmiştir. Ara yüz Visual Basic 2010 kullanılarak programlanmıştır. Bu yazılım M-Bus sayacını periyodik aralıklarla sorgulayacak, tüketim verilerini sayaçtan bilgisayara aktaracak ve veri merkezinde tüketimleri hesaplayıp, gerekirse faturalandıracaktır. Diğer bir yandan tüketimin, abone bazında doğru hesaplanması sonrasında kullanıcıların tüketim bedellerine en adil şekilde katılımları sağlanacaktır.
Özet (Çeviri)
In distribution systems, reading the meters of spread over a large area is an important problem. Automatic Meter Reading Systems provide an economic solution to problem of collecting and evaluating the meter data accurately. The interest in automatic meter reading systems is increasing by developing technology day by day. Nowadays, efficiently management of rapidly running out of energy resources are understood to be possible through the integration of compatible with improved data collection and management systems such as Automatic Meter Reading.M-Bus is a low cost, serial communication protocol that can read data from long distances. The M-Bus (Meter Bus) was developed to supply the need for remote reading of utility meters, for example, for measuring the consumption of gas or water meter in the home. When interrogated, the meters deliver the data they have collected to a common master, which can be a computer connected at periodic intervals to read all utility meters of a building.In this study, software has been developed for billing and remote reading utility meters. The interface has been programmed by being used Visual Studio 2010. This software will interrogate M-Bus utility meter at periodic intervals, will transfer consumption data from meter to computer, will calculate consumption and bill consumption if necessary in this data center. On the other hand, the most equitable way is ensured by the participation of users in the consumption grid operating owing to accurate calculation of consumption by subscribers.