Product oriented organization for architectural design offices
Mimari tasarım ofisleri için ürün odaklı organizasyon
  1. Tez No: 791300
  2. Yazar: NAZMİYE ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Yapım sektörü tüm dünyada önemli bir konuma sahip olup gerek akademi gerek de sektörde, şantiye ve uygulama alanında verimli yapı ürünü ortaya çıkarmak için şantiye yönetimi, şantiyede organizasyon, yapım süreçlerinin yönetimi, verimlilik vs üzerine birçok araştırma yapılmıştır. Uygulama sürecinin bu araştırmalara olanak sağlamasının en önemli nedeni tüm verilerin somut olmasıdır. Diğer yandan ise yapım öncesi projelendirme, mimari tasarım ofislerinin organizasyonu, verimlilik, tasarım süreçlerinin yönetilmesi üzerine yeterince araştırma yapılmadığı kişisel tecrübeler ve literatür taramaları sonucunda görülmüştür. Mimari tasarım ofislerinde ise tasarım ve projelendirme süreçlerinde tasarım somut değildir, değişkenlik yüksektir, taleplere göre şekillenen birçok aşama vardır. Tüm bunlar da mimari tasarım ofislerinde belirtilen araştırmaların yapılmasına engel olmaktadır. Fakat mimari tasarım ofislerinde ortaya çıkan ürün olan tasarım projelerinde verimli bir ürün ortaya çıkarmak, projeyi hedeflenen süre ve bütçede tamamlamak, iş gücünü doğru kullanmak, verimsiz çalışmalarla ofiste bulunan katılımcıların kötü etkilenmesini önlemek adına araştırmalar yapılmalı ve farklı methodlar uygulanmalıdır. Bu alandaki çalışmalara başlanarak öncelikle literatür taraması yapılmıştır. Tasarım ofisleri ve ürün odaklı çalışmaları için literatür taraması yapıldığında en çok iki kavramla karşılaşılmıştır. Bu kavramlar Proje Odaklı Organizasyon ve Mimari Yönetimdir. Hepimiz proje toplumunda yaşıyoruz ve projelerin profesyonel ve özel hayatımızın her yerinde olması bu kavramların ilki olan Proje Odaklı Organizasyonların ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Öte yandan, mimari tasarımın artan karmaşıklığı ve disiplinler arası projelere katılan tasarım ortaklarının sayısının artması nedeniyle, (mimari) tasarım yönetimi bir disiplin ve çalışma konusu olarak ortaya çıkmıştır. Mimari Yönetim (AM) terimi, mimarları mesleklerinin finansal kısmını tanımaya ve ele almaya motive etmek için icat edilmiştir. Tüm araştırmalar sonucunda karşılaşılan bu iki kavram incelenip her iki kavramında pozitif ve negatiftarafları ele alınmıştır. Bu iki kavramın eksik noktaları baz alındığında görülmüştür ki Proje Odaklı Organizasyonlar kavramında proje yönetimi üzerinde durulmuş ve organizasyonel yönetim geri plana atılmıştır. Mimari Yönetim (AM) kavramında ise, proje yönetimi ile ofis ve uygulama yönetimi birlikte ele alınsa da özellikle uygulama konusunda zayıf kalmış ve çok az uygulama yapılmıştır. Araştırmalarda görülmüştür ki bu alan hakkında uygulama konusunda değil teorik olarak da bilgi sahibi olan çok az kişi vardır. Öte yandan, organizasyon yapıları her iki kavramda da incelenmiştir. Yapılan literatür çalışmaları ele alındığında tüm organizasyonlar için var olan organizasyon yapısı türleri üzerinde çalışma yapılmasına karar verilmiştir ve literatürde organizasyon yapısı türleri gözden geçirilerek çalışma daha da derinleştirilmiştir. Bu araştırma kapsamında birçok yeni başlık ortaya çıkmış ve genel başlıklardan daha spesifik başlıklara doğru araştırma yürütülmüştür. Bu araştırma, Organizasyon Yapısı Teorileri, Organizasyon Yapısının Özellikleri, Bir Sistem Olarak Organizasyon, Organizasyonel Tasarım Modelleri ve Organizasyonel Tasarım Parametreleri, Organizasyon Öğeleri ile devam etmekte ve en belirgin nokta olan "Organizasyon Nedir?'' sorusuna kadar gitmiştir. ''Organizasyon nedir?'' sorusu araştırılırken bazı kaynaklarda organize olma kavramı da ortaya çıkmıştır. Bu kaynaklar incelendiğinde yapılan çalışmalar sonucunda organizasyon yapısı doğru bir şekilde kurulsa bile, organizasyon ve-veya organizasyondaki kişiler düzgün bir şekilde organize olmadıkça organizasyon yapısının verimli çalışmadığı, aksaklıkların yaşandığı, organizasyonda çıkan üründe hatalar meydana geldiği ve gereksiz enerji-zaman-maaliyet harcandığı görülmüştür. Bu perspektifte bakınca doğru şekilde organize olan ve ürün üretiminde verimli çalışan organizasyon yapı türünü bulmak hedeflenmiştir. Tüm organizasyon yapı türlerinin araştırmaları sonucunda Mimari Tasarım Ofisleri için en uygun olduğu düşünülen organizasyon yapısı türü seçilmiştir. Seçilen yapı tipi: 7 Bölümlü Organizasyon Yapısı (Fonksiyonel Yapı Alt Kategorileri ile)'dır. Bu organizasyon yapısı öncelikle kendi içinde kademelere ayrılması ile dikkat çekmiştir. Öncelikle tüm organizasyonu yöneten bir yönetici, oragnizasyonu iki ana başlık altında toplayan ve bu alanları yöneten yönetici yardımcıları daha sonra da ana başlıklar altında detaylandırılan yedi bölüm ve her bölüme ait üç adet alt birimin olması, toplamdaki yirmi bir alt birim ile organizasyonu, organizasyonun verimli işleyişini, organizasyonun ihtiyaçlarını ve nihai ürüne kadar ürütülmesi gereken alt ürünleri detaylı olarak belirtmesi ve irdelemsi tez çalışması için bu organizasyon yapısının seçilmesinin nedenidir. Ayrıca bunun sağlamasını yapmak adına karşılaştırma çalışması oluşturulmuştur. Seçilen organizasyon yapısında, bu tezde incelenen diğer tüm organizasyon yapılarının sahip oldukları birimlere karşılık gelen bir bölüm veya alt birim olup olmadığı kontrol edilmiştir. O karılaştırmadan görülmüştür ki seçilen organizasyon yapısının tüm bölümleri ve alt birimleri, incelenen diğer organizasyon yapılarının birimlerine karşılık gelmektedir. Bu araştırma ve çalışmalar hipotezin son halini almasını sağlamıştır: Mimari Tasarım Ofislerinde Ürün Odaklı Organizasyon için Uygun Organizasyon Yapısı Tipi 7 Bölmeli (Fonksiyonel Yapı Alt Kategorili) Organizasyon Yapısıdır. Yedi bölüme sahip olan bu organizasyon yapısındaki her bir bölüm, o bölüme özgü bir ürün üretmek veya servis sunmak için gerekli işlevleri yerine getirir. Her bölümün üç adet alt birimi vardır. Toplamda yirmi bir alt birimden oluşur. İlk aşamada tezin çalışma alanıolana mimari tasarım ofis organizasyonları için, bu bölüm ve alt birimler mimari tasarım ofisine karşılık gelen bölüm ve birim adlarına adapte edilmiştir. Bu bölümler şu şekildedir: Yönetim, İletişim ve İnsan Kaynakları, Pazarlama, Finans ve Muhasebe, Proje Yönetimi, Proje Kontrol ve Halkla İlişkiler Bölümleri. Bölüm ve birim adları adapte edildikten sonra spesifik olarak mimari tasarım ofislerinde ana ve ara ürünlere dair bu bölümve alt birimlerin iş tanımları ve ürünleri oluşturulmuştur. Tezin değerlendirme yönteminin anket olamsına karar verilmiş ve mimari tasarım ofislerinde çalışan mimarların önerilen organizasyon yapısını değerlendirmeleri istenmiştir. Mimarların önerilen organizasyon yapısını değerlendirmeleri için her bölüme ait sorular içeren anket hazırlanmış fakat bölüm ve alt bölümlerin ana fikri hakkında belirsizliği veya kararsızlığı ortadan kaldırmak için her bölümü ve birimi anlatan açıklamalar, ürünler ile servislere örnekler içeren sunumlar oluşturulmuştur. Bu sunumlar her bölüm ve bu organizasyon yapısında belirtilen iş yapış yönetimleri için olmuştur. Seçilen organiasyon yapısının seçilmesinin bir nedeni de bu oraganizasyon yapısında belirtilen ''Nihai Üründen Geriye Doğru Organize Etme'' olarak adlandırdıkları spesifik bir iş yapış yönteminin olmasıdır. Tez çalışmasının devamında mimari tasarım ofislerinde çalışan mimarlar ile çeşitli yollarla iletişime geçilmiş ve anketlere katılmaları istenmiştir. Bu anketlerle önerilen organizasyon yapısını tüm bölümleri ve iş yapış yöntemleri ile anlamaları sağlanmış, hazırlanan sorularla da önerilen organizasyon yapısını değerlendirmeleri istenmiştir. Bu anketlerde seçilen organizasyon yapısnı oluşturan her bölümün önemine dair kendi değerlendirmelerini, her bölümün kendi ofislerinde olup olmadığını ve bu bölümlerin olmaması önündeki engelleri değerlendirmeleri istenmiştir. Verilen cevaplar incelenip analiz edildiğinde katılımcıların her bölümün önemli ve etkili olduğu, bulundukları mimari tasarım ofislerinde bu bölümleri istedikleri çıkarımında bulunulmuştur. Bu bağlamda hipotez haklılığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The construction sector has an important position all over the world, and many researches have been made on site management, organization at the construction site, management of construction processes, efficiency etc. The most important reason why the implementation process enables these researches is that all data are concrete. On the other hand, it has been seen as a result of personal experiences and literature reviews that there is not enough research on pre-construction projecting, organization of architectural design offices, efficiency, and management of design processes. In architectural design offices, on the other hand, in the design and projecting processes, the design is not concrete, the variability is high, there are many stages shaped according to the demands. All of these hinder the carrying out of the specified researches in architectural design offices. However, in design projects, which are the product of architectural design offices, research should be done and different methods should be applied in order to produce an efficient product, to complete the project in the targeted time and budget, to use the workforce correctly, and to prevent the participants in the office from being adversely affected by inefficient work. By starting the studies on this field, first of all, literature reviews were made. When the literature review was conducted for design offices and their product-oriented works, two concepts were mostly encountered. These concepts are Project-Oriented Organization and Architectural Management. We live in a project society, where projects are everywhere in our professional and personal lives which is this shows how important Project-Oriented Organizations, the first of these concepts. On the other hand, because of the increasing complexity of architectural design and the increasing number of design partners participating in interdisciplinary projects, (architectural) design management has emerged as a discipline and a subject of study. The term Architectural Management (AM) was coined to motivate architects to recognize and handle the financial part of their profession. Two concepts were investigated and missing points were identified. In the concept of Project-Oriented Organizations, project management has been emphasized and organizational management has been put into the background. In the concept of Architectural Management (AM), although project management and office and practice management are considered together, there are very few applications, especially in practice. On the other hand, organizational structures were studied in both concepts. Because of that the existing organizational structure types for all organizations have been reviewed in the literature by further deepening the study. The research continues with Theories of Organizational Structure, Characteristics of Organizational Structure, Organization As A System, Organizational Design Models and Organizational Design Parameters, Elements of Organization, and the most specific point is "What Is An Organization? which are related to organizational structure types, While investigating what organization is, the concept of being organized (organizing) has also emerged. In researches, even if the organizational structure is established correctly, it has been seen that the organizational structure does not work efficiently unless the organization is properly organized. As a result of all researches, the type of organizational structure that is thought to be most suitable for Architectural Design Offices has been selected. Selected structure type: Organizations Structure with 7 Division (with Functional Structure Subcategories). The reason for choosing this organizational structure type is that it is more comprehensive compared to other structure types. In addition, there is a unit corresponding to the units of all other organizational structure types studied in this thesis. As a result of this research and studies, the hypothesis took its final form: The Suitable Organization Structure Type for Product-Oriented Organization in Architectural Design Offices is Organizations Structure with 7 Division (with Functional Structure Subcategories). Each division in this organizational structure, which has 7 ddivisions, performs the necessary functions to produce a product or service specific to that division. Each division has 3 departments. It consists of 21 departments in total. These divisions and departments are adapted to the divisions and departments names corresponding to the architectural design office. These divisions are as follows: Executive, Communication and Human Resources, Marketing, Finance and Accounting, Project Management, Project Control and Public Relations Divisions. Afterwards, a questionnaire containing questions belonging to each department was conducted for the architects working in architectural design offices to evaluate the proposed organizational structure. In these surveys, they were asked about their own assessments of the importance of each division, the extent to which each division was implemented in their own offices, and the barriers to non-implementation. When the answers given were examined and analyzed, it was deduced that each division was important and effective, and that they wanted these divisions in their architectural design offices.