Behçet hastalarının 1.derece yakınlarında ailesel Behçet taraması: Ana Femoral Ven duvar kalınlık ölçümünün erken tanıda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 791349
  2. Yazar: AYŞE ELİF BONCUKCUOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ALİBAZ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Romatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
GİRİŞ: Behçet Hastalığı(BH) sıklıkla eski ipek yolu ülkelerinde izlenen, patogenezinde genetik ve çevresel etkenlerin rol oynadığı kronik inflamatuar bir hastalıktır. Genellikle sporadik olmakla birlikte daha önce yapılan çalışmalarda ailesel agregasyon gösterilmiştir. AMAÇ: Çalışmamızda Behçet hastalarının 1.derece yakınlarının BH klinik semptom ve bulguları açısından taranması ve ana femoral ven duvar(AFV) kalınlık ölçümünün ailesel BH'nın erken tanısında ek faydası olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. METOD: Çalışmamıza Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Romatoloji bilim dalı Behçet kliniğinde izlemde olan 129 Behçet hastası ve bu hastaların 230 1.derece yakını dahil edildi. Behçet hastaları ve hasta yakınları demografik veriler ve BH klinik bulguları açısından sorgulandı. Klinik muayeneyi kabul eden 111 hasta yakınına paterji testi ve ultrasonografik olarak AFV duvar kalınlık ölçümleri yapıldı. Ölçüm yapılan hasta yakınları ISG ve ICBD kriter setlerine göre sınıflandırıldı ve kriter setlerini karşılamayanlar BH için oral afta ek olarak anlamlı en az bir klinik bulgusu olması halinde 'Şüpheli BH' grubuna dahil edildi. BULGULAR: Çalışmaya katılan hasta yakınlarından %47,4'ü kadın, %52,6'sı erkek olup ortanca yaş 32 olarak gözlenmiştir. 230 hasta yakınına yapılan klinik sorgulamada en sık bulgu olarak oral aft %46,5 oranında gözlenmiş olup eklem tutulumu %31,3, folikülit %28,3 ve EN %11,8 oranında saptanmıştır. Çalışmamızda 111 hasta yakınına klinik muayene yapılmış ve bunlardan 10'una BH tanısı konulmuştur. BH tanısı alan 10 kişiden 8'inde femoral ven duvar kalınlığı 0,5 mm ve üzeri cut-off değerinde saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Behçet's Disease (BD) is a chronic inflammatory disease that is frequently observed in the old Silk Road countries. Genetic and environmental factors play a role in its pathogenesis. Although it is usually seen sporadic, familial aggregation was shown in previous studies. OBJECTIVES: In this study, we aimed to assess first degree relatives of Behçet's patients regarding BD clinical symptoms and signs, and also evaluate comman femoral vein (CFV) wall thickness measurement to assess the value of CVF wall measurement in the early diagnosis of familial BD. MATERIALS AND METHODS: 129 Behçet's patients, who were followed up in the Marmara University Faculty of Medicine, Rheumatology Department Behçet Clinic and 230 first-degree relatives of these patients were included in the study. Behçet's patients and their relatives were questioned in terms of demographic data and clinical symptoms and findings of BD. Pathergy test and ultrasonographic CFV wall thickness measurements were performed on 111 relatives of patients who accepted the clinical evaluation. The relatives of the patients were classified according to the ISG and ICBD criteria sets. Among the relatives of patients who didn't meet the criteria sets and had at least one clinical finding in addition to oral aphthae were categorized as in the“Suspicious BD”group. RESULTS: 230 first degree of relatives of whom 47,4% were female and 52,6% were male, median age was 32 years. In the clinical assessment of 230 patient's relatives, oral aphthae was observed as the most common sign with rate of 46,5%. Among other findings, joint involvement was observed with a rate of 31,3%, folliculitis with a rate of 28,3%, and EN with a rate of 11,8%. In our study, 111 patient's relatives were examined in the clinic and 10 of them were diagnosed with BD. CFV wall thickness was determined as 0.5 mm and above cut-off value in 8 of 10 people, who were newly diagnosed with BD.