Alkol kullanım bozukluğu tanısı alan bireylerde PDYN RS2281285 gen polimorfizminin depresif belirtilere etkisi
The effect of PDYN RS2281285 gene polymorphism on depressive symptoms in individuals diagnosed with alcohol use disorder
- Tez No: 791353
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK AKYÜZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Biology, Genetics, Drug Addiction and Alcoholism
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Alkol kullanım bozukluğu (AKB), beyindeki ödül ve stres yollarındaki değişikliklerle ilişkilidir. Bu değişiklikler, alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde duygusal anlamda strese ve dolayısıyla kontrolsüz bir şekilde alkol arayışına yol açabilir. Kappa opioid reseptörleri (KOR) için PDYN geni tarafından kodlanan dinorfinler (DYN), endojen peptit ligandıdır. KOR/DYN etkileşimi, insanlarda anhedonik/disforik (isteksizlik, hayattan keyif alamama) etkilere neden olmaktadır. Alkol kullanım bozukluğu tanısı olan bireylerde olumsuz duygu durumları sonucu ortaya çıkan şiddetli alkol tüketme isteğini, KOR/DYN sistemi etkileyebilmektedir. Bu çalışmada, alkol kullanım bozukluğu tanısı almış bireylerde PDYN rs2281285 gen polimorfizminin depresif belirtilere olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'na ilk defa başvuran AKB tanısı olan Türk erkekleri (n=100) dahil edilmiştir. PDYN rs2281285 gen polimorfizmi, Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR)-Restriksiyon Parça Uzunluk Polimorfizmi (RFLP) yöntemi ile analiz edilmiştir. Bireylerdeki depresif belirtiler, Beck Depresyon Envanteri-II ile ölçülmüştür. PDYN rs2281285 gen polimorfizminin A ve G alellerinin frekansları sırasıyla %80 ve %20 olarak bulunmuştur. Genotip frekansları AA için %62, AG için %36 ve GG için ise %2 olarak hesaplanmıştır. Bu polimorfizm için genotip ve alel frekansları Hard-Weinberg dengesi ile uyumludur (p>0,05). AKB'li bireylerin depresif belirti yoğunlukları AA genotipli bireylerde (21,84±11,38), AG+GG genotipli bireylere göre (24,00±12,36) daha düşük bulunmuştur. Bununla birlikte, PDYN rs2281285 gen polimorfizmi genotipleri arasındaki bu farkın, istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Sonuç olarak bu çalışma, PDYN rs2281285 gen polimorfizminin AKB'si olan Türk erkeklerinde, depresif belirtiler üzerinde bir etkisinin olmadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Alcohol use disorder (AUD) is associated with changes in reward and stress pathways in the brain. These changes can lead to emotional stress in individuals with alcohol use disorder and thus to an uncontrolled search for alcohol. Dynorphins (DYN), endogenous peptide ligands of kappa opioid receptors (KORs), are encoded by the PDYN gene. KOR/DYN interaction causes anhedonic/dysphoric (reluctance, not enjoying life) effects in humans. The KOR/DYN system may affect the strong desire to consume alcohol occuring as a result of negative emotional states in individuals with alcohol use disorder. In this study, the effect of PDYN rs2281285 gene polymorphism on depressive symptoms was investigated in individuals with alcohol use disorder. For this purpose, Turkish men (n=100) with AUD diagnosis who applied to Ankara University Faculty of Medicine, Department of Mental Health and Diseases were included in the study. PDYN rs2281285 gene polymorphism was analyzed by Polymerase Chain Reaction (PCR)-Restriction Fragment Length Polymorphism (RFLP) method. Depressive symptoms in individuals were measured with the Beck Depression Inventory-II. The frequencies of the A and G alleles of the PDYN rs2281285 gene polymorphism were found to be 80% and 20%, respectively. Genotype frequencies were calculated as 62% for AA, 36% for AG and 2% for GG. Genotype and allele frequencies for this polymorphism are consistent with Hard-Weinberg equilibrium (p>0.05). The intenstiy of depressive symptoms of individuals with AUD were found to be lower in individuals with AA genotype (21.84±11.38) as compared to individuals with AG+GG genotype (24.00±12.36). However, this difference between PDYN rs2281285 gene polymorphism genotypes was not statistically significant (p>0.05). In conclusion, this study showed that the PDYN rs2281285 gene polymorphism had no effect on depressive symptoms in Turkish men with alcohol use disorder.