Alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde dürtüsellik, yeme tutumu ve diğer değişkenler ile ilişkisi: Kontrollü bir çalışma
Impairment, eati̇ng atti̇tude and relationship with other variables in individuals with alcohol use disorders: A controlled study
- Tez No: 599381
- Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL GÖĞCEGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, alkol kullanım bozukluğu tanısı alan hasta grup ile sağlıklı kontrol grubunda yeme tutumları, dürtüsellik ve dikkat eksikliği ve hiperaktivite (DEHB) belirtileri karşılaştırılmıştır. Çalışma, 58 hasta grup ve 60 sağlıklı kontrol grubu ile yapılmıştır (N=118). Bu çalışmada; Sosyo-demografik Bilgi Formu, Yeme Tutum Ölçeği, Barratt Dürtüsellik Ölçeği, Erişkin Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite ölçekleri kullanılmıştır. Karşılaştırma ve ilişkisel analiz yöntemlerinin kullanıldığı çalışmada elde edilen bulgulara göre alkol kullanım bozukluğu tanısı alan hasta grubun yeme tutumu ve dürtüsellik alt boyutlarında sağlıklı kontrol grubuna göre daha yüksek puanlar aldığı bulunmuştur. Ayrıca, alkol kullanım bozukluğu tanısı almış gruptaki kadın hastaların hiperaktivite puan ortalamaları en yüksek puan olarak bulunmuştur. Gruplara göre korelasyon analizi değerlendirildiğinde hasta grubun yeme tutumu ve dürtüsellik puanları düzeyleri kontrol grubuna göre pozitif yönde anlamlı bulunmuştur. Bu çalışmanın sonucuna göre alkol kullanım bozukluğu olan bireylerde dürtüsellik ve dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin daha sık görüldüğü düşünülebilir. Daha geniş hasta gruplarıyla yeni çalışmalar yapılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare eating attitudes, impulsivity, and attention deficit and hyperactivity (ADHD) symptoms in a healthy control group and a clinical group diagnosed with alcohol use disorder. 58 participants in clinical group and 60 in nonclinical group participated in the survey study (N=118). These questionnaires include Socio-Demographic Information Form, Eating Attitude Test (EAT-40), Barratt Impulsivity Scale (BIS), Adult Attention Deficit and Hyperactivity Scale. According to the results of the study, which was revealed by comparison and correlational analysis methods, it was found that theparticipants who were diagnosed with alcohol use disorder had higher scores on eating attitudes and impulsivity subscales than healthy group. In addition, the mean hyperactivity scores of female participants in the group diagnosed with alcohol use disorder was found to be the highest among participants. However, according to the correlation between the eating attitude, impulsivity and ADHD subscales of both groups, the level of significance of the correlation between eating attitude and impulsivity of the participants in the healthy control group was higher than clinical group. Results indicated that impulsivity and ADHD symptoms were seen higher among individuals diagnosed as having alcohol and substance use disorder. Further studies may be needed for studying larger sample groups so as to expand the scope of the research.