Romantik ilişkide benlik değişimi ve ilişki doyumu: Benlik saygısının aracı rolü
Self-change and relationship satisfaction in romantic relationships: Mediator role of self-esteem
  1. Tez No: 791354
  2. Yazar: BÜŞRA BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FULYA CENKSEVEN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu araştırmada, genç yetişkinlerin romantik ilişkisinde yaşadıkları benlik değişimi ve ilişki doyumu arasındaki ilişkide benlik saygısının aracı rolü incelenmiştir. Araştırma, çevrim içi ortamda ulaşılan 2021-2022 eğitim-öğretim yılında öğrenimine devam etmekte olan 589 lisans ve lisansüstü öğrencisiyle gerçekleştirilmiştir. Yaş ortalaması 24.97 olan katılımcıların 212'si (%36) erkeklerden, 377'si (%64) kadınlardan oluşmaktadır. Araştırmada genç yetişkinlerin romantik ilişkisinde yaşadıkları benlik değişimine ilişkin veriler 'Türkçe Romantik İlişkilerde Benlik Değişimi Ölçeği'(Dinçer, 2017), ilişki doyumun ilişkin veriler 'İlişki İstikrar Ölçeği'(Büyükşahin, Hasta ve Hovardaoğlu, 2005), benlik saygısına ilişkin veriler 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği'(Çuhadaroğlu, 1986) ve kişisel bilgilere ilişkin veriler araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen veriler Pearson Momentler Çarpım Korelasyon analizi ve Process Macro 4.1 kullanılarak aracılık analizine tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgular araştırmanın hipotezlerini destekleyerek değişkenler arasında anlamlı ilişkilerin varlığını ortaya koymuştur. Araştırmanın sonucunda ilişki doyumu ve benlik saygısı değişkenlerinin, benlik değişiminin alt boyutları olan benlik genişlemesi ve benlik budanması ile pozitif yönde anlamlı düzeyde, benlik değişiminin diğer alt boyutları olan benlik daralması ve benlik kirlenmesi ile negatif yönde anlamlı düzeyde ilişkili olduğu tespit edilmiştir. Aracılık analizleri sonucunda ise benlik saygısının benlik değişimin alt boyutları olan benlik genişlemesi, benlik daralması, benlik budanması ve benlik kirlenmesi ile ilişki doyumu arasında aracılık rolü oynadığı bulgulanmıştır. Sonuçlar alanyazın çerçevesinde tartışılarak, araştırmaya ve uygulamaya yönelik çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mediating role of self-esteem was examined in the relationship between self-change and relationship satisfaction experienced by young adults in their romantic relationships. The research was conducted online with 589 undergraduate and graduate students continuing their education in the 2021-2022 academic year. 212 of the participants (36%) were men, and 377 (64%) were women, with a mean age of 24.97. In the research, 'Self Change Scale in Romantic Relationships in Turkish' (Dinçer, 2017) was used to get data on the self-change that young adults experience in their romantic relationship, 'Relationship Stability Scale' (Büyükşahin, Patient, & Hovardaoğlu, 2005) was used to get data on relationship satisfaction, 'Rosenberg Self-Esteem Scale' (Çuhadaroğlu, 1986) was used to get data on self-esteem and“Personal Information Form”prepared by the researcher was used to obtain data for personal information. Pearson Product Moments Correlation analysis and mediation analysis using Process Macro 4.1 were used to analyze the data obtained from the research. The obtained findings supported the hypotheses of the study and revealed the existence of significant relationships between the variables. The result of the study reveals that the variables of relationship satisfaction and self-esteem are positively and significantly related to self-expansion and self-pruning, which are the sub-dimensions of self-change, and negatively and significantly related to self-contraction and self-adulteration, which are the other sub-dimensions of self-change. The results of the mediation analysis show that self-esteem plays a mediating role between relationship satisfaction and self-expansion, self-contraction, self-pruning, self-adulteration, which are the sub-dimensions of self-change. The results were discussed within the literature, and various suggestions were made for research and practice.