Sporcuların iş hukukundan doğan uyuşmazlıkları ve çözüm yolları: yargıtay kararları örneği
Disputes of athletes arising from labor LAW and solutions: Example of supreme court decisions
- Tez No: 791364
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu araştırmanın amacı, sporcu sözleşmeleri ile futbol, basketbol ve voleybol branşlarında ki profesyonel sporcuların iş hukukuna göre uyuşmazlık durumlarını Yargıtay kararları kapsamında incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden, doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Çalışmada, sinerji içtihat programından elde edilen, spor hukuku ile ilgili 2010-2020 yılları arası; Yargıtay kararları incelenmiştir. Yargıtay kararları konu, dava tarafı ve karar sonucuna göre (red, onama, bozma, takipsizlik vb.) sınıflandırılarak frekans ve yüzdelikleri bulunmuştur. Yargıtay kararları ilgili mevzuat ile ilişkilendirilerek her uyuşmazlık türüne uygun örnek kararlar analiz edilmiştir. Çalışmada spor hukukuna ilişkin yürürlükteki Anayasa, Kanun, Kanun Hükmünde Kararname, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, Yönetmelik, Federasyon Ana Statüleri ve Federasyon Talimatları ile bu mevzuat kapsamında ele alınan hukuki uyuşmazlıklara atıf yapılarak örnek mahkeme kararları incelenmiştir. İncelenen Yargıtay kararları sonucunda genellikle sporcular lehine kararlar bozulmuştur. En üst karar merci olan Yargıtay, sporcuların mağduriyetlerini kısmen gidermiştir. Sonuç olarak futbol oynayan profesyonel sporcuların daha çok dava yoluna başvurduğu ve tahkim yolunun yetersiz kaldığı görülmüştür. Sporcu sözleşmeleri ve basketbol oynayan profesyonel sporcuların futbol branşına göre daha az dava yoluna başvurduğu tespit edilmiştir. Voleybol oynayan profesyonel sporcuların ise en az dava yoluna başvuran spor dalı olmuştur. Söz konusu spor dallarında profesyonel sporcular yerel mahkemenin aleyhine vermiş olduğu kararlar sonucu en son karar verici merci olan Yargıtay'a başvurma durumunda kalmışlardır. Yargıtay Başkanlığı ise genellikle sporcular lehine kararları bozmuştur. Sporcuların haklarına geç ulaştığı ve mağduriyetleri olduğu tespit edilmiştir. Sporcuların İş Kanunu kapsamına alınmaması ülkemiz için boşluk yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
For this purpose, the decisions of the Court of Cassation include the disputes of professional athletes in football, basketball and volleyball branches with the contracts of athletes. Documentation analysis technique, one of the qualitative research methods, was used in the research. In the study, between the years 2010-2020, the synergy case law document was obtained, related to sports law; Supreme Court decisions are valid. According to the Supreme Court decisions, subject, litigation party and the results of the decision (rejection, approval, annulment, non-prosecution, etc.), the Supreme Court decisions were carried out in accordance with the relevant legislation and sample decisions suitable for each type of dispute were analyzed. In the study, the assurance regarding sports results, which is the Constitution, Law, Decree-Law, Presidential Decree, Regulation, Federation Main Statutes and Federation Instructions, and court decisions referring to legal disputes handled within the scope of this legislation. As a result of the Supreme Court decisions examined, they are usually the decisions made by the athletes. The Supreme Court, which is the highest decision authority, has largely eliminated the grievances of the athletes. As a result, professional athletes playing football mostly resort to litigation and arbitration is insufficient. It has been determined that sportsman contracts and basketball players, professional athletes resort to litigation less than football branches. Professional athletes playing volleyball, on the other hand, have the least number of lawsuits. Professional athletes in the mentioned sports branches had to apply to the Supreme Court, which is the last decision-making authority, as a result of the decisions made against the local court. The Supreme Court of Appeals generally overturned the decisions of the athletes. The rights of the athletes were passed and their grievances were determined. The fact that athletes are not covered by the Labor Law creates rooms for training.