Lise öğrencilerinin öz yeterlilik, umut ve sınıf ikliminin psikolojik sağlamlığı yordama gücü
The prediction power of high school students' self efficacy, hope and classroom climate on psychological resilience
- Tez No: 791389
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HALİM SARICAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırmanın amacı lise öğrencilerinin öz yeterlilik, umut ve sınıf ikliminin psikolojik sağlamlığı anlamlı bir şekilde yordayıp yordamadığını incelemektir. Araştırmanın örneklemini 2021-2022 yılında İstanbul Bağcılar'da meslek lisesinde öğrenim gören 211 kız (%46,1) 247 erkek (%53,9) olmak üzere toplam 458 lise öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Çocuk ve Genç Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”,“Çocuklar İçin Öz Yeterlik Ölçeği”,“Sürekli Umut Ölçeği Türkçe Formu”ve“Öğrenciler Tarafından Algılanan Sınıf İklimi Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Veriler t testi, tek yönlü anova, Pearson momentler çarpım korelasyonu ve çoklu regresyon teknikleri ile analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre erkeklerin psikolojik sağlamlıkları istatistiksel olarak kızlardan daha yüksek bulunmuştur. Lise öğrencilerinin psikolojik sağlamlıkları sosyo-ekonomik düzeye göre farklılıklar göstermemiştir. Psikolojik sağlamlık, öz yeterlik, umut ve sınıf iklimi değişkenleri arasında pozitif yönlü anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Çoklu regresyon sonuçlarına göre öz yeterlik ve umut psikolojik sağlamlığı anlamlı bir şekilde yordarken, sınıf iklimi anlamlı bir şekilde yordamadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the prediction power of high school student' self-efficacy, hope and clasroom climate on psychological resilience. The sample of the study consisted of a total of 458 high school students, 211 girls (46.1%) and 247 boys (53.9%). As data collection tools in the study,“Psychometric Properties of Child and Youth Resilience Measure”“Self-Efficacy Scale For Children”“Dispositional Hope Scale”,“Classroom Climate Perceived By Students Scale”and“Personal Information Form (prepared by the researcher)”were used. Data were analyzed using t test, one way anova, Pearson product moment correlation and multiple regression techniques. As a result of the research, there were significant differences in psychological resilience by gender, The boys' psychological resilience higher than girls. Also no significant differences was found in high school students' psychological resilience according to socio-economic status. There was a significant and positive correlation between psychological resilience, general self-efficacy, hope and perceived classroom climate. The general self-efficacy and hope predicted significantly on psychological resilience, but perceived classroom climate didn't predict.