Gebelikte evlilik uyumunun anksiyete ve depresyon ile ilişkisi
The relationship between marital adjustment in pregnancy and anxiety and depression
  1. Tez No: 791425
  2. Yazar: MUTLU ÇAĞLAR KARAMAĞARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN PALA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Araştırmamızda gebelerin evlilik uyumuyla anksiyete ve depresyon düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Kesitsel tipteki planladığımız araştırmamız 01.02.2023- 01.05.2023 tarihleri arasında Üsküdar 24 No'lu ASM ve Bulgurlu ASM' ye başvuran 18 yaş üzeri gönüllü ve dahil edilme kriterlerine uygun 108 gebe ile yapılmıştır. Tüm gebelere sosyodemografik veri formu, Yenilenmiş Çift Uyum Ölçeği (YÇUÖ), Beck Depreyon Ölçeği (BDÖ) ve Hamilton Anksiyete Ölçeği (HAÖ) anketleri uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların yaş ortalaması 29,94±4,14 yıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to examine the relationship between marital adjustment and anxiety and depression levels of pregnant women. Materials and Methods : Our cross-sectional study was conducted between 01.02.2023 and 01.05.2023 with 108 pregnant women over the age of 18 who applied to Üsküdar ASM No. 24 and Bulgurlu ASM and met the inclusion criteria. Sociodemographic data form, Renewed Couple Adjustment Scale (RWAS), Beck Depression Scale (BDS) and Hamilton Anxiety Scale (HAS) questionnaires were applied to all pregnant women. Results: The mean age of the participants was 29.94±4.14 years.