Sarkopenik olan ve olmayan obezlerin score-2 modeliyle karşılaştırılması
Comparison of sarcopenic obese and NON-sarcopenic obese patients with the score-2 model
  1. Tez No: 791424
  2. Yazar: ALİ KAAN KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Sarkopeni, özellikle ileri yaşta daha sık görülen, kas gücü, kas kitlesinde azalma ve fonksiyonelliğini kaybı ile birlikte giden bir tablodur. Önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Ülkemizde ve tüm dünyada yaşlı nüfus gün geçtikçe artmaktadır ve bu da sarkopeninin daha fazla gündeme geleceğine işaret etmektedir. Geriatrik bir sendrom olarak kabul edilse de hareketsiz yaşam, kronik hastalıklar ve yetersiz beslenmeye bağlı genç sarkopenik bireylerin varlığı bize erken yaş gruplarında da sarkopeni kliniğinin olabileceğini göstermektedir. Sarkopenik bireyler tespit edilirken bu bireylerin bazılarında obezite geliştiği fark edilmiştir. Obez bireylerde kardiyovasküler hastalıkların gelişme riskinin daha fazla olduğu literatür çalışmalarında gösterilmiştir. Bizim çalışmamızda; sarkopeninin KVH gelişimindeki önemi, ağırlığı araştırılmıştır. KVH gelişme riskinin hesaplanmasında SCORE-2 modeli kullanılmıştır. Amacımız; sarkopenik obez bireyler ile sarkopenik olmayan obez bireylerin SCORE-2 modeliyle 10 yıllık KVH riskinin hesaplanması ve karşılaştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamıza 50 sarkopenik obez ve 50 sarkopenik olmayan obez birey katılmıştır. 1 Haziran 2022- 1 Eylül 2022 tarihleri arasında İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Dahiliye Kliniği'ne başvuran hastaların anamnezleri alınmış (medikal özgeçmiş ve sigara kullanımı öyküsü) ve fizik muayeneleri yapılmış, SARC-F anketi, el dinamometre ve tanita tartı ölçümleri yapılarak sarkopenik bireyler tespit edilmiştir. Her iki grubun tansiyon takipleri yapılmış, 12 saat süren açlık sonrası serum lipit marker düzeyleri ölçülmüş ve SCORE-2 modeliyle de 10 yıllık kardiyovasküler hastalık riski hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Sarcopenia is a picture that is more common especially in advanced age and is accompanied by a decrease in muscle strength, muscle mass and loss of functionality. It is an important cause of morbidity and mortality. The elderly population is increasing day by day in our country and all over the world, and this indicates that sarcopenia will come to the for more. Although it is accepted as a geriatric syndrome, the presence of young sarcopenic individuals due to sedentary lifestyle, chronic diseases and malnutrition shows us that sarcopenia may be present in early age groups. While detecting sarcopenic individuals, it was noticed that some of these individuals developed obesity. It has been shown in literature studies that the risk of developing cardiovasculer diseases is higher in obese individuals. In our study; the importance and severity of sarcopenia in the development of CVD were investigated. The SCORE-2 model was used to calculate the risk of CVD development. Our aim in this study; it was aimed to calculate and compare the 10 year CVD risk of sarcopenic obese and nonsarcopenic obese individuals with the SCORE-2 model. METHOD: 50 sarcopenic obese and 50 non-sarcopenic obese individuals participated in our study. Physical examinations of the patients who applied to Istanbul Umraniye Training and Research Hospital General Internal Medicine Clinic between 1 June 2022 and 1 September 2022 were performed. The medical histories of the patients who applied to the Istanbul Umraniye Training and Research Hospital General Internal Medicine Clinic between 1 June 2022 and 1 September 2022 were learned. Sarcopenic individuals were determined by making SARC-F questionnaire, hand dynamometer and tanita weight measurements. Blood pressure monitoring of both groups was performed, serum lipid marker levels were measured after 12 hours of fasting, and the 10-year cardiovascular disease risk was calculated with the SCORE-2 model.