Uzmanlık öğrencilerinin tıbbi esrar kullanımı hakkındaki bilgi ve tutumları
Knowledge and atti̇tudes of resi̇dents about medi̇cal cannabi̇s use
- Tez No: 791426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ERSOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve Amaç: Esrar dünya çapında en yaygın kullanılan, kaçakçılığı en çok yapılan psikoaktif maddedir. Öfori, sedatif ve analjezik vb. gibi etkileri nedeniyle kullanımı son on yıllarda dünya çapında artmıştır. Esrarın hem tıbbi hem de eğlence amaçlı kullanımının yasal durumu, dünyada ülkelere göre değişiklik arz etmektedir. Esrar bitkisinin tıbbi kullanım alanları, olumlu ve olumsuz etkileri ve kullanımının olası komplikasyonları gibi konularda hekimlerin bilgi düzeyleri tıpta doğru kullanımını etkileyeceğinden dolayı önem az etmektedir. Esrarın giderek artan tıbbi kullanımı özellikle öğrenim sürecinde olan asistanların konuya hâkim olmaları esrarın tıpta doğru kullanımı, kötü kullanımının önüne geçmesi ve yasal bir sorumluluk oluşmaması için çok önemlidir. Çalışmamızın amacı Türkiye'de eğitim almakta olan uzmanlık öğrencilerinin esrarın bilimsel literatürde bildirilmiş olan bazı tıbbi kullanım alanları hakkındaki bilgi düzeylerinin ölçülmesi, eğitim müfredatlarının yeterlilik düzeyine bakılması ve esrarın tıbbi kullanımının yasallaştırılmasının hekimlerin endişelerinin olup olmadığının araştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız tanımlayıcı anket çalışması olarak 01.01.2023 ve 01.04.2023 tarihleri arasında ağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim Araştırma Hastanesi bünyesinde eğitim almakta olan uzmanlık öğrencileri arasında yapılmıştır. Katılımcılara müsait vakitlerinde yüz yüze görüşmelerle sosyodemografik, sosyoekonomik özelliklerini ve esrarın tıbbi kullanımı ile ilgili ayrıntılarının sorgulandığı anket formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan hekimlerin tıbbi esrar konusunda eğitim alanların (%15.9) kendilerini tıbbi esrar tedavisi konusunda yeterli gördüğü, %63,2'ünün ise esrarın tıbbi kullanımı konusunda hekimlerin eğitilmesi gerektiğini düşündüğü saptanmıştır. Çalışmaya katılan hekimlerin %25,2'sinin esrarın sağlıkta yararları olduğunu ve en sık sırası ile kanser (%66.4), kas spazmları (%49,5), bulantı- kusma (%31.8), Huntington hastalığı (%29.9)'da kullanıldığını bildikleri saptanmıştır. Çalışmamıza katılan hekimlerin %44,9'unun esrarın yeterince araştırılmadığını, %72,9'unun ek araştırmaların teşvik edilmesi gerektiğini düşündükleri,%44,8'inin kenevir bitkisinin tıbbi ve endüstriyel değerinin zamanla artacağını, %39,3'ünün ise ülkemizin kenevir tarımına elverişli olduğunu düşündükleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: Marijuana is the most widely used and most trafficked psychoactive substance worldwide. Its use has increased worldwide in recent decades due to its effects such as euphoria, sedative and analgesic etc. The legal status of both medicinal and recreational use of cannabis varies from country to country in the world. Physicians' level of knowledge on medical uses of cannabis, its positive and negative effects, and possible complications of its use is of little importance as it will affect its correct use in medicine. The increasing medical use of cannabis, especially the teaching assistants, is very important for the correct use of cannabis in medicine, preventing its misuse and avoiding legal liability. The aim of our study is to measure the knowledge level of residents studying in Turkey about some medical uses of cannabis that have been reported in the scientific literature, to look at the adequacy level of education curricula and to investigate whether physicians are concerned about the legalization of medical use of cannabis. Methods: Our study was carried out as a descriptive survey study between 01.01.2023 and 01.04.2023, among the specialty students who were studying at the Saglik Bilimleri University Ümraniye Training and Research Hospital. A questionnaire form was applied to the participants during face-to-face interviews, in which sociodemographic, socioeconomic characteristics and details about the medical use of cannabis were questioned. The obtained data were evaluated. Results: It was determined that those who received training on medical cannabis (15.9%) of the physicians participating in the study considered themselves competent in the treatment of medical cannabis, and 63.2% thought that physicians should be trained on the medical use of cannabis. It has been found that 25.2% of the physicians participating in the study knew that cannabis had health benefits and that it was used most frequently in cancer (66.4%), muscle spasms (49.5%), nausea-vomiting (31.8%), Huntington's disease (29.9%). 44.9% of the physicians participating in our study has thought that cannabis has not been adequately researched, 72.9% has thought that additional research should be encouraged, 44.8% that the medical and industrial value of the cannabis plant will increase over time, and 39.3% of them has thought that our x country's hemp found to be suitable for agriculture.