Dispne nedeniyle acil tıp kliniğine başvuran hastaların yönetiminde yatak başı odaklanmış ultrasonografi ile pulmoner ve kardiyak değerlendirme
Pulmonary and cardiac evaluation with bedside focused ultrasonography in the management of patients presenting to the emergency medicine clinic with dyspnea
- Tez No: 791433
- Danışmanlar: PROF. DR. CUMA YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dispne acil tıp kliniklerinde sık karşılaşılan bir semptomdur. Altta yatan nedenin hızlı tanımlanması prognozu iyileştirir. Tanı için çoğunlukla görüntüleme yapılması gerekmektedir. Bu nedenle dipsne ile başvuran hastaların tanı sürecinde yatak başı odaklanmış ultrasonografi kullanımının değerini araştırdık. Gaziantep Üniversitesi Acil Tıp Kliniği'ne başvuran 77 hasta prospektif olarak incelendi. Araştırmacı tarafından odaklanmış kardiyak ultrasonografi ve yatak başı akciğer ultrasonografi uygulandı. Başvurulan hekim tarafından istenilmiş ise laboratuar ve görüntülemeler incelendi. Hastaların nihai tanısı başvurulan hekim tarafından etki altında kalmadan belirlendi. Kesin tanılar ile ultrasonografi sonucunda elde edilen veriler karşılaştırıldığında akut kalp yetmezliği (AKY) hastalarının sistolik fonksiyonları anlamlı oranda deplese bulundu (p=0,001). İnferior vena cava inspirasyon ve ekspirasyon çapları anlamlı oranda yüksek bulundu (p=0,004 ve p=0,024). Kaval indeks anlamlı oranda düşük bulundu (p=0,001). Yatak başı akciğer ultrasonografi protokol algoritmalarına göre sensitivite ve spesifite sırasıyla pulmoner ödem için %96,8 ve %95,7 , pnömoni için %87,5 %97,8 saptandı. AKY grubunda Troponin I ve NT-proBNP düzeyleri anlamlı oranda yüksekti (p=0,001). Ortalama USG uygulama süresi direkt grafi ve bilgisayarlı tomografiye göre önemli ölçüde düşüktü. Elde ettiğimiz veriler literatürle uyumlu şekilde sonuçlandı. Dispne ile başvurmuş hastalarda yatak başı odaklanmış ultrasonografi yüksek tanısal doğruluk oranlarıyla güvenle uygulanabilir.
Özet (Çeviri)
Dyspnea is a frequent symptom in the emergency department. Rapid identification of the underlying cause improves the prognosis. Imaging is often required for diagnosis. Therefore, we investigated the value of using bedside-focused ultrasonography in diagnosing patients presenting with dyspnea. 77 patients were studied prospectively in Gaziantep University Emergency Department. The investigator performed focused cardiac ultrasonography and bedside lung ultrasonography. Laboratory and imaging studies were performed if requested by the referring physician. The final diagnosis of the patients was determined without being influenced by the attending physician. When the definitive diagnoses were compared with the data obtained from ultrasonography, the systolic functions of patients with acute heart failure (AHF) were found to be significantly depleted (p = 0,001). Inferior vena cava inspiratory and expiratory diameters were found to be significantly higher (p = 0,004 and p = 0,024). The caval index was found to be significantly lower (p = 0,001). According to the BLUE-protocol (Bedside Lung Ultrasound in Emergency) algorithm, the sensitivities and specificities of the BLUE-protocol are, respectively, 96.8% and 95.7% for pulmonary edema, 87.5% and 97.8% for pneumonia. Troponin I and NTproBNP levels were significantly higher in the AHF group (p= 0,001). The mean duration of ultrasonography was significantly lower than those of direct radiography and computed tomography which were consistent with the data in the literature. Bedside-focused ultrasonography can be safely performed with high diagnostic accuracy in patients with dyspnea.