Türkiye'de akademisyen girişimcilerin girişimcilik niyetlerine etki eden belirleyicilerin analizi
Analysis of determinants affecting the entrepreneurial intentions of academic entrepreneurs in Turkey
- Tez No: 791437
- Danışmanlar: PROF. DR. KURTULUŞ YILMAZ GENÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Girişimcilik, halihazırda gelişmiş ekonomilerde veya gelişmekte olan muadillerinde ekonomik büyüme ve gelişme için temel bir faktörü temsil etmektedir. Son yıllarda girişimcilikle ilgili fenomenler, örneğin yeni iş fırsatları yaratma gibi sosyo-ekonomik ilerleme açısından girişimciliğin getirilerinin olumlu etkisinin tanınması konusunda hem araştırmacıların hem de politika yapıcılarının dikkatini çekmektedir. Bireylerin ulusal ve uluslararası rekabet gücüne katkıda bulunan girişimlerde bulunmaları ve üstlenmeleri için ülkeler bu temel konuya odaklanmışlardır. Günümüzde üniversitelerden ekonomik rekabet gücüne katkıda bulunmada ve özellikle araştırma sonuçlarının ticarileştirilmesinde önemli bir rol oynamaları beklenmektedir. Bu noktada yükseköğretim kurumlarındaki akademisyenlerin girişimcilik faaliyetlerini ifade eden akademik girişimcilik kavramı karşımıza çıkmaktadır. Akademik girişimcilik, üniversiteler ve araştırma kurumlarındaki bilim insanlarının, araştırmalarından veya keşiflerinden fayda sağlamak amacıyla girişimler kurmalarını ifade eder. Buradan hareketle, akademik girişimlerin oluşturulmasını teşvik etmek için öncelikle akademik girişimcilerin amaçlarını ve niyetlerini anlamak gereklidir. Bu araştırmanın amacı, akademik girişimcilik niyetlerine etki eden belirleyicileri Planlı Davranış Teorisi (PDT) perspektifinden keşfetmek ve bu belirleyiciler arasındaki ilişkileri ortaya koymaktır. Bu bağlamda, bu çalışmanın motivasyonunu, önemi gün geçtikçe artan akademik girişimciliğin, ülkemizde gelişebilmesinin ilgili konuda yapılacak bilimsel araştırmalara bağlı olduğu düşüncesi oluşturmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı sıralı desen tercih edilmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında anket tekniğiyle akademik girişimcilerden elde edilen veriler SPSS 26, nitel aşamasında yarı yapılandırılmış görüşmeler sonucu elde edilen verilerde MAXQDA 2020 programları ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda bir akademisyenin bilgisini etkili bir şekilde sektöre aktarabilme kabiliyetinin girişimcilik niyetine etki eden belirleyiciler dikkate alınarak geliştirilmesinin önemli olduğu ve bu hususun akademik girişimcilik uygulamalarının, süreçlerinin ve mekanizmalarının etkin işletilmesinin de önemli bir öncülü olduğu görülmüştür. Bu anlamdaki bir içeriği oluşturabilmek için; ülkelerin nitelikli insan kaynağını oluşturan yükseköğretim sisteminin önemli bir kısmını temsil eden akademisyenlerin girişimcilikle birlikte araştırma konusu edilmesinin önemli olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship already represents a fundamental factor for economic growth and development in developed economies or their developing counterparts. In recent years, phenomena related to entrepreneurship have attracted the attention of both researchers and policy makers in recognizing the positive impact of the returns of entrepreneurship in terms of socio-economic progress, for example, in creating new business opportunities. In order for individuals to undertake and undertake initiatives that contribute to national and international competitiveness, countries have focused on this basic issue. Nowadays, universities are expected to play an important role in contributing to economic competitiveness and especially in commercializing research results. At this point, the concept of academic entrepreneurship, which refers to the entrepreneurial activities of academicians in higher education institutions, comes to our attention. Academic entrepreneurship refers to the fact that scientists at universities and research institutions establish initiatives with the aim of benefiting from their research or discoveries. Proceeding from this, in order to encourage the creation of academic initiatives, it is necessary first of all to understand the goals and intentions of academic entrepreneurs. The aim of this research is to explore the determinants that affect academic entrepreneurial intentions from the perspective of Planned Behavior Theory (PDT) and to reveal the relationships between these Deciders. In this context, the motivation of this study is the idea that the development of academic entrepreneurship, the importance of which is increasing day by day, depends on the scientific research to be carried out on the relevant subject in our country. In line with the purpose of the research, an explanatory sequential pattern was preferred from mixed research methods. The data obtained from academic entrepreneurs by questionnaire technique in the quantitative stage of the research were analyzed with SPSS 26, and in the qualitative stage, the data obtained as a result of semi-structured interviews were analyzed with MAXQDA 2020 programs. As a result of the research, it was found that it is important to develop an academician's ability to transfer his knowledge effectively to the sector by taking into account the determinants that affect entrepreneurial intention. It has been seen that this issue is also an important premise for the effective operation of academic entrepreneurship practices, processes and mechanisms. In order to be able to create a content of this meaning; it is thought that it is important that academicians representing an important part of the higher education system, which constitutes the qualified human resources of the countries, should be the subject of research together with entrepreneurship.