Investigation of the effect of OMU Technology Transfer Office on the entrepreneurship and innovation ecosystem in Samsun
Samsun'da girişimcilik ve yenilikçilik ekosisteminde OMÜ Teknoloji Transfer Ofisi etkisinin incelenmesi
- Tez No: 842587
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT DEMİRYÜREK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Girişimcilik ve Yenilikçilik (Disiplinlerarası) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmanın amacı, Samsun'da Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Teknoloji Transfer Ofisi(TTO)'nin akademik çalışmalarının girişimcilik ve yenilikçilik faaliyetleri üzerine etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Örnekleme yöntemi olarak gayeli olması nedeniyle örneklem gurubu olarak akademisyenler seçilmiştir. Birincil veri toplama araçları olarak online anket uygulanmıştır. Buna göre 132 akademisyen ile online anket yapılmıştır. Ayrıca ikincil veri kaynakları olarak TTO raporları ele alınmış ve birincil veri kaynakları olan anket bulgularının desteklenmesinde kullanılmıştır. Ayrıca akademisyen mülakatları ve gözlemlere de destekleyici veri kaynakları olarak başvurulmuştur. Gayeli olarak seçilen başarılı akademik girişimciler ile yapılan yüz yüze görüşmeler, akademik girişimcilik faaliyetlerindeki araştırmacının gözlemleri ve deneyimleri tüm bulguların yorumlanmasında kullanılmıştır. Araştırma verileri SPSS istatistik programı kullanılarak tanımlayıcı istatistikler ile sunulmuştur. Hipotezlerin test edilmesinde değişkenler arası farklılıklar ve ilişkiler uygun istatistiksel yöntemlere göre analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuç olarak, TTO modüllerinin Samsun'da akademisyen girişimciliği ve patentler açısından olumlu katkılarının olduğu ortaya çıkmıştır. Buna göre TTO faaliyetlerine katılan, proje başvurusu yapan, işbirliği tecrübesi olan patente başvurusu yapan bilim insanları daha fazla akademik girişimcidir. TTO faaliyetleri içerisindeki bilgilendirme ve mentörlük faaliyetlerine katılanlar daha fazla akademik girişimciliği etkilemiştir. TTO faaliyetlerine katılan akademisyenler arasında daha çok teknik bölümlerdeki akademisyenlerin patent başvurusu yaptığı gözlemlenmiştir. İlave olarak hem girişimcilik hem de patent başvuru sayıları üzerinde COVID-19 Küresel Pandemi'nin olumsuz etkisi ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak araştırmada ortaya konan sorunların çözümü veya mevcut faaliyetlerin daha ileriye götürülmesi için girişimcilik faaliyetleri arttırılmalı, kamu-üniversite arasında daha fazla etkileşim ve işbirliği gerçekleştirilmeli ve buna göre planlamalar yapılmalıdır. Daha çok sosyal, kültürel ve sanat dallarıyla uğraşan diğer kesimler de girişimcilik faaliyetlerine dahil edilmelidir. Patentlerin ticarileştirilmesi ve maddi olarak gelir elde edilmesi akademik patent çalışmalarını arttıracak bir unsur olarak ortaya çıkmaktadır. Bu araştırmanın TR83 Bölgesi illeri ya da Türkiye genelinde genişletilmesi girişimcilik ve yenilikçilik çalışmaları açısından gereklidir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of Ondokuz Mayıs University (OMU) Technology Transfer Office (TTO) in Samsun on entrepreneurship and innovation activities. The quantitative research method was used in the research. Academicians were chosen as the sample group due to its purposeful sampling method. An online survey was administered as the primary data collection tool. Accordingly, an online survey was conducted with 132 academics. In addition, TTO reports were considered secondary data sources and were used to support the survey findings, which are primary data sources. Academicians' interviews and observations were used as supporting data sources. Face-to-face interviews with purposefully selected successful academic entrepreneurs, observations, and experiences of the researcher in academic entrepreneurship activities were used to interpret all findings. Research data were presented with descriptive statistics using the SPSS statistical program. In testing the hypotheses, differences and relationships between variables were analyzed according to appropriate statistical methods, and the results were interpreted. As a result, it has been revealed that TTO has positively contributed to academic entrepreneurship and patents. Accordingly, scientists who participate in TTO activities, apply for projects and apply for patents with collaboration experience are more academic entrepreneurs. Those who participated in information and mentoring activities within TTO were more involved in academic entrepreneurship. It has been observed that among the academicians participating in TTO activities, mostly academicians in technical departments apply for patents. Commercialization of patents and the creation of revenue models emerge as factors that will increase academic patent studies. Additionally, the negative impact of the COVID-19 Global Pandemic has emerged on both entrepreneurship and patent application numbers. As a result, entrepreneurship activities should be increased, and more interaction and cooperation between the public and the university should be carried out in order to solve the problems revealed in the research or to take existing activities further. Other segments dealing with social, cultural, and artistic branches should also be included in entrepreneurial activities. Expanding this research regarding entrepreneurship and innovation studies in the TR83 Region provinces or throughout Turkey is necessary.