Gemi pervanelerinde kativasyon durumlarının incelenmesi
Investigation of cavitation cases on marine propellers
- Tez No: 95084
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Kavitasyon, pervanelerin hidrodinamik özelliklerini, çalışma ömrünü, gürültüsünü ve gemi bünyesinde neden olduğu titreşimleri etkileyen bir akışkanlar mekaniği olayıdır. Bu olayın deneyle incelenmesi hem pahalı hem de zaman gerektirmektedir. Bu nedenle pervane dizaynı sırasında kavitasyonun pervane performansına etkisini en aza indirmek çok büyük önem taşımaktadır. Bu ise, kavitasyonun ne zaman ortaya çıkabileceğini önceden tahmin etmek için hassas bir yöntemin gerekli olduğunu göstermektedir. Bu dikkate alınarak pervane analizi için çeşitli metodlar geliştirilmiştir. Yapılan metodlardan biri olan, Kaldırıcı Yüzey (Lifting Surface) metoduna dayanan bir pervane analiz prosedürü bu çalışmada geliştirilerek pervane dizayncıları için çok kullanışlı ve pratik bir araç halinde sunulmuştur. Bununla yalnız kavitasyon analizi yapılmayıp, aynı zamanda zamana bağlı olarak kanat ve şaft kuvvetleri bulunabilmektedir. Ayrıca kanat kesitleri üzerindeki basınç dağılışları bulunabilmekte bu ise pervane kanatlarının mukavemet analizinin yapılmasına yardımcı olmaktadır. Bu çalışmada geliştirilen prosedür ile pervanenin imalat öncesi kavitasyon ve performansının kontrolü için gerekli bilgiler elde edilerek, maliyet ve zaman tasarrufu sağlanır. xı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cavitation is a fluid mechanics phenomenon which effects propeller hydrodynamics performance, propeller's life, vibration and noise levels in ship's hull. Investigation of cavitation by experimental methods needs high cost and time. Therefore, it is important to reduce cavitation effects on propeller performance before design stage of propeller. A sensitive analysis method needs to be predicted the cavitation phenomenon before production of propeller. Therefore, some numerical tools have been developed to predict the propeller cavitation. One of them, called lifting surface theory is used and developed in this study in order to provide the propeller's designer with practical tool. Not only providing cavitation analysis, it also provides blade and shaft forces. In addition to that it also gives pressure distribution on blade section of propeller, which is necessary for blade strength analysis. Finally, it can be concluded from this work that before propeller manufacture, the present tool gives essential information on propeller performance and cavitation which plays important role on cost and time. Xll