Gemi inşaatında toplam kalite yönetimi
Total quality management shipbuilding
- Tez No: 79145
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Kaliteye odaklanarak üretim yöntemi dünyada 2.Dünya Savaşı'ndan ve Türkiye'de 1980'li yıllardan sonra artan bir oranla yayılmaya başlar. Dünya çapında düşündüğümüz zaman özellikle Japon tersanelerinde kalite programlarının başlangıcının çok eski olduğunu görürüz. Türkiye'de birkaç kalite programlarını kullanan tersane olmakla beraber Toplam Kalite Yönetimini uygulayan bir tersane mevcut değildir. Toplam Kalite sisteminin maksimum verimde çalışabilmesi için bazı ünlü Toplam Kalite uzmanlarının belirttikleri gibi uzun yıllar alması muhtemel kurum kültüründe bir değişiklik gerekir. Bu değişim sonucunda işletmenin personel dahil tüm fonksiyonlarında doğru bir kalite bilinci mevcut olur. İstatiksel Proses Kontrol ve Kalite Çemberleri programlan sistemin doğasında bulunan, ondan ayrı düşünülmeyen iki temel araçtır. Bir geminin inşaat prosesinin tamamlanabilmesi diğer sektörlerle karşılaştırıldığında yüksek maliyetlere katlanılması neticesinde gerçekleşebilir. Bu iki aracın etkin kullanımı ile işletmeye ihmal edilemeyecek bir rekabet avantajı veren bir maliyet düşüşü elde edilebilir. Toplam Kalite Yönetimi sistemi için bir ön koşul olan kurum kültüründe değişim hedefine ulaşılması yeterli ısrar ve azme sahip bir üst kademe yönetim tarafından gerçekleştirilebilir. Meseleye bu açıdan bakılırsa başlangıçta organizasyon içinde değişim isteğinin yukarıdan aşağıya üst yönetim tarafından iletilmesi gerekir. Ancak üst yönetim tarafından ortaya atılan bu değişim diğer çalışanlar tarafından benimsenmezse sonraki aşamada başarı için hiç ihtimal olmayacaktır. Toplam Kalite Yönetimi üst yönetimin yeterli ve gerekli azme sahip olması halinde yüksek kalitede rekabet avantajına sahip üretimin en etkin yoludur. XI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The production method by focusing on quality begin to spread with an increasing number in the world after the second world war and in Turkey after the 1980's. As we consider on the world scale, we see that the commencement of the quality programs particularly in the Japanese Shipyards is very old. Although there are a few shipyards using quality programs, a shipyard carrying out Total Quality Management doesn't exist in Turkey. As some famous specialists on Total Quality point out, A transformation requires in corporate culture taking probably long years so that Total Quality System can work at maximum efficiency. In the result of this transformation, a right quality consciousness exists in the all functions including the personnel. Statistical Process Control and Quality Circles being in the nature of system and not being considered apart from that. Finishing the building process of a ship can be realised through standing high costs as it is compared with other sectors. A cost reducing giving a competence advantage, which can't be neglected, the business can be obtained by using these tools effectively. Reaching the transformation in corporate culture target, which is one of the prerequisities for Total Quality Management, can be realised by top managements having enough insistence and determination. If the problem is seen from this angel, in the start, the request for transformation should be conveyed from top to bottom by the top management. However, If this transformation putting forward by the top management isn't adopted by the other workers, there isn't any probobility for success in the next phase. Total Quality Management is the most effective way of the production having competence advantage in high quality on condition that the top management has enough and required determination.