Youtuber çocuk hesaplarının çocuk hakları bağlamında analiz edilmesi ve söz sahiplikleri
Analysis of Youtuber child accounts in the context of children's rights and their right of audience
  1. Tez No: 791458
  2. Yazar: ŞEVVAL YAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN DİLLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyoloji, Law, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Hakları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ulusal iyileştirmelerin ve uluslararası sözleşmenin her ulus içerisinde farklı deneyimlerle yansıması yaşanmaktadır. Her toplumun bu deneyimleri inceleyip, çocukların haklarına ulaşabilmesi hakkında bilimsel bir bilgi ortaya koyması, konu hakkındaki eksikliklerin giderilmesi bakımından önem arz etmektedir. Bu araştırma, dijital dünyada yer alan sosyal medya platformlarında, belirli bir ün elde etmiş çocukların kendi videoları içerisindeki söz sahipliklerini ele alarak Türkiye özelinde çocuk haklarını sosyal medya görüntüsü üzerinden açıklamayı hedef almaktadır. Araştırmanın ele aldığı Youtube adlı sosyal medya platformunda ise bahsi geçen“Youtuber”çocukların özgürlük ve özgür fikir beyanı hakları ele alınmıştır. Bu sayede çocuk haklarının yaşanışı ulusal ve uluslararası kitlelere hitap eden, Türkiye'de yaşayan ve Türkçe içerikler üreten çocuk Youtuber'lar üzerinden analiz edilecektir. Evren ve örneklemini, yüksek izlenmelerin ve takipçi artışının sıkça görüldüğü Youtube'dan oluşturan çalışmadaki amaç; mecrada yer alan kanal sahibi çocukların, kendi videolarında ne kadar etkili oldukları ve video yönetimi hususunda özgürlük durumları saptanmak istenmesidir. Araştırma 2021-2022 dijital ortamda yürütülmüş, ulusal boyutta yer alan Youtuber çocuk kanalları incelenmiştir. Ayrıca araştırma, sosyal bilimlerde sıklıkla kullanılan nitel yöntem boyutunda gerçekleşmiştir.
Özet (Çeviri)
National improvements and international conventions are reflected in different experiences within each nation. It is important for every society to examine these experiences and to reveal scientific knowledge about children's access to their rights in terms of eliminating the deficiencies on the subject. This research aims to explain children's rights through social media image in Turkey by addressing the ownership of children who have achieved a certain reputation in their own videos on social media platforms in the digital world. In the social media platform Youtube, which the research deals with, the freedom and free expression of ideas of the mentioned“Youtube”children were discussed. In this way, the experience of children's rights will be analyzed through child Youtubers who appeal to national and international audiences, live in Turkey and produce Turkish content. The purpose of the study, which constitutes the universe and its sample from Youtube, where high views and increase in followers are frequently seen; The aim is to determine how effective the channel owner children in the channel are in their own videos and their freedom in terms of video management. The research was carried out in the digital environment of 2021-2022, and the national Youtuber children's channels were examined. In addition, the research was carried out in the dimension of qualitative method, which is frequently used in social sciences.