Media and the promotion of the national interest: Case of the Kenya-Somalia maritime border dispute
Medya ve ulusal çıkarların ilişkisi: Kenya-Somali deniz sınır anlaşmazlığı örneği
  1. Tez No: 791460
  2. Yazar: LAYLA SHARIF ISSE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ANNAMARİA CSISZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Arkaplan: Medyanın rolü çeşitli çatışma durumlarında incelenmiştir. Çalışmaların çoğu, medyanın çatışma çözümünde ve çatışma durumunda bilgilendirme politikasındaki rolüne odaklanmış, uluslararası çatışma sırasında medya ve ulusal çıkarların teşvik edilmesi konusunda önemli bir unsuru dışarıda bırakmıştır. Mevcut çalışma, Kenya ve Somali arasındaki deniz anlaşmazlığına odaklanarak, uluslararası çatışmada ulusal çıkarları teşvik etmede medyanın rolünü araştırmayı amaçladı. Çalışma dört araştırma hedefini ele almaya çalıştı: küresel söylemde ulusal çıkarlar açısından medyanın yerini belirlemek: Afrika'da ulusal çıkarların desteklenmesinde medyanın rolünü değerlendirmek: Kenya'daki medya söylemini Somali'dekiyle karşılaştırmak deniz çatışması üzerine ve Kenya'nın Somali deniz sınırı anlaşmazlığında ulusal çıkarların desteklenmesinde medyanın yerini belirlemek. Yöntemler: Bu çalışma, karma yöntemlere dayalı keşfedici araştırma tasarımını benimsemiştir. Yaklaşım, araştırma alanının yeni olması ve daha önce araştırmalarda keşfedilmemiş olması nedeniyle çalışmayla ilgili önemli veri ve bilgilerin toplanması için uygun görülmüştür. Karma yöntemlerin kullanılması, çalışmaya ilişkin verilerin eş zamanlı olarak üçgenlenmesini sağladığı için uygun görülmüştür. Çalışma, nitel ve nicel verileri karşılaştırarak, çalışmanın yakınsama ve ıraksama alanlarını belirleyebildi, bu da araştırmacının çalışmadaki çeşitli boşlukları doldurmasını sağladı. Bulgular: Çalışmaya katılanların çoğu, medyanın çatışma sırasında ulusal çıkarları teşvik etmede rol oynadığını kabul etti (%77,8). Çalışma ayrıca konuyla ilgili en etkileşimli medyanın televizyon olduğunu da ortaya koydu. Ankete katılanların çoğu, medyanın gündem belirleme, konuları öne çıkarma ve konuyu daha fazla yaymamak için çatışma hakkında sorumluluk ve ihtiyatla haber yapma yoluyla ulusal çıkarların desteklenmesinde önemli bir rol oynadığını kabul ediyor. Sonuç: Çalışma, medyanın bir ülkenin ulusal çıkarlarını ilerletmede önemli bir rol oynadığı sonucuna varmıştır. Kenya gibi ülkelerde medya ortamı gelişmiştir ve bir düzeyde medya bağımsızlığı vardır. Somali bağlamında, medya pratisyenlerinin eylemleri, konulara ihtiyaç duyulması ve belirli bir gündemin ilerletilmesi yönünde çağrıda bulunabilecek düzenleyici makamlardan etkilenebilir. Ayrıca medya, çatışma durumlarında çatışmanın daha da tırmanmasını önlemek için gündem belirleme, konuların öne çıkarılması ve sorumlu bir şekilde haber yapma yoluyla ulusal çıkarların desteklenmesinde rol oynar. Çalışma ayrıca, etkili tartışmalar için platform sağlayan ve medya pratiğindeki önemli aktörlerin görüşlerini şekillendiren Kenya medyasına kıyasla Somali medyasının daha suçlayıcı olduğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
Background: The role of media has been studied in various conflict situations. Majority of studies have been keen on the role of media in conflict resolution and informing policy during conflict situation leaving out an important element on the media and promotion of national interest during international conflict. The current study aimed at investigating the role of media in promoting national interest in international conflict focusing on the maritime dispute between Kenya and Somalia maritime dispute. The study sought to address four research objectives: to determine the place of media in the national interest in the global discourse: to evaluate the role of media in the promotion of national interests in Africa: to compare the media discourse in Kenya with that of Somali on maritime conflict and to determine the place of the media in the promotion of national interests in Kenya's Somali maritime border dispute. Methods: This study adopted explorative research design based on mixed methods. The approach was deemed appropriate for collecting important data and information relating to the study considering the area of research was new and had not been previously explored in research. The use of mixed methods was deemed appropriate at it enabled the concurrent triangulation of the data relating to the study. Through comparing the qualitative and quantitative data the study was able to determine the areas of convergence and divergence of the study this enabled the researcher to fill the various gaps in the study. Results: Majority of the study participants acknowledged that media played a role in promoting national interest during the conflict (77.8%). The study also established that the most interactable media in the topic was television. Majority of the respondents acknowledge that the media played an important role in promoting national interest through agenda-setting, issue salience and by reporting on the conflict with responsibility and caution so as not to propagate the issue further. Conclusion: The study concluded that media plays an important role in advancing a country's national interest. While in countries like Kenya the media landscape is advanced and there is a level of media independence. In the Somalia context the media practitioners' actions can be influenced by the regulatory authorities who might call for the need for issues and certain agenda to be advanced. Besides, the media plays a role in promoting national interest through agenda setting, issue salience and reporting responsibly during conflict situations to avoid escalating the conflict even further. The study also indicated that the Somalia media was more accusatory compared to Kenyan media that provided platform for effective debates and shaping of the opinion of the major players in the media practice.