Measuring digital literacy: Development and validation of an instrument for teachers
Dijital okuryazarlığı ölçmek: Öğretmenler için bir aracın geliştirilmesi ve geçerlemesi
  1. Tez No: 791461
  2. Yazar: YUNUS PAŞALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKNUR KAPLAN, DR. AYŞE GÜL KARA AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Dijitalleşme ve dijital dönüşüm hız kazandıkça dijital okuryazarlık daha fazla ilgi görmektedir. Birçok çalışma, bunu bir kavram olarak tanımlamaya, bileşenlerini belirlemeye ve bireylerin dijital okuryazarlık düzeylerini değerlendirmeye çalışmaktadır. Eğitim alanı ve özellikle de alanın ana temsilcileri olarak öğretmenler de bu konuda bir istisna değildir. Buradan hareketle, bu çalışma, ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin dijital okuryazarlık düzeylerini ölçmek için bir ölçek geliştirerek geçerliliğini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, çeşitli çalışmalar incelenip sentezlenerek kapsamlı bir literatür taraması yapılmıştır. Bu sentezden hareketle ve Bloom Taksonomisi dikkate alınarak; bilişsel, teknik ve sosyal olmak üzere üç ana alan altında toplanan toplam 54 bileşenden oluşan kavramsal bir dijital okuryazarlık çerçevesi oluşturulmuştur. Bu çerçeveden yararlanılarak, 459 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuş ve uzmanlarla yapılan dört düzeltme ve gözden geçirme seansından sonra toplam 67 adet beşli Likert tipi maddeye indirgenen bir taslak ölçek oluşturulmuştur. Bu taslak ölçeği toplam 432 öğretmen doldurmuştur. Toplanan verilerle açımlayıcı faktör analizi (AFA) yapılarak sonuçta 12 maddelik bir ölçek elde edilmiş ve bu ölçek 125 öğretmen tarafından doldurulmuştur. Toplanan veriler, ölçeğe nihai halini vermek ve geçerlemesini yapmak üzere doğrulayıcı faktör analizi (DFA) için kullanılmıştır. Elde edilen nihai ölçek, bilişsel ve teknik olmak üzere iki ana alandan 11 bileşeni ölçen 12 maddeden oluşmuştur. Nihai ölçeğe verilen cevaplar da betimsel olarak raporlanmıştır. Bulgular, katılımcı öğretmenlerin tümü kendilerini dijital okuryazar olarak nitelendirdiğini göstermiştir. Öğretmenler, temel dijital kavramların ve kendi kendine öğrenme yöntemlerinin farkında olduklarını, dijital yenilikleri öngörebildiklerini, teknolojiyi etkili, verimli ve güvenli bir şekilde kullanabildiklerini belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
Digital literacy is gaining more attention as digitalization and digital transformation accelerate. Many studies attempt to define it as a concept, glean its components and to assess individuals' digital literacy levels. The field of education, and specifically teachers, as main agents of the field, are no exception. Setting off from this point, this study aims to develop and validate a scale to measure the digital literacy levels of teachers working in primary schools. Pursuing this aim, an extensive literature review is conducted by analyzing and synthesizing various studies. Based on this synthesis and in consideration with Bloom's Taxonomy, a conceptual digital literacy framework was created, consisting of 54 components gathered under three main domains, i.e. cognitive, technical, and social. Utilizing this framework, an item pool of 459 statements were created, and filtered down to a total of 67 five-point Likert-type items after four editing and revision sessions with experts. A total of 432 teachers filled out this draft scale. The collected data were used for exploratory factor analysis (EFA), which yielded to a 12-item scale that was further filled out by 125 teachers. These data were used for confirmatory factor analysis (CFA) to validate and finalize the 12-item scale which measures 11 components from two domains, i.e., cognitive and technical. The responses given to the final scale were also descriptively reported. The findings showed that all of participant teachers perceive themselves as digitally literate. They are aware of fundamental digital concepts and self-learning methods; they can extrapolate the digital innovations and use the technology effectively and efficiently in a secure way.