Feline panlökopenide tiyol disülfid dengesi ve iskemi modifiye albümin (İMA) seviyelerinin araştırılması
Investigation of thiol disulfide homeostasis and ischemia modified albumin (İMA) levels in feline panleukopenia
- Tez No: 791463
- Danışmanlar: PROF. DR. EBUBEKİR CEYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada Feline Panlökopeni hastalığında tiyol disülfid dengesi ve iskemi modifiye albümin (İMA) seviyelerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalına, genel muayene amacıyla gelen 20'si hasta grupta, 20 kedi de sağlıklı grupta toplamda 40 kedilerden alınan tam kan ve kan serumları toplanarak gerçekleştirilmiştir. Feline panlökopeni tanısını koymak için ticari olarak üretilen ve hemen kullanılabilen hızlı test kitleri (Anigen Rapid FPV Ag Test Kit, BioNote, Inc, USA) kullanılmıştır. Çalışmada serum native tiyol (Nt), total tiyol (Tt), disülfid (Dis), % disülfid/total tiyol (%Dis/Tt) ve % disülfid/native tiyol (%Dis/Nt) oranı ve IMA değeri ölçüldü. Bu çalışmaya dahil edilen 20 kedi (%50) Sağlıklı Grup (SG), ve 20 kedi (%50) Hastalıklı Grup (HG) olarak ayrıldı. SG'ta erkek kedilerin oranı %40 (8/20), HG'ta erkek kedilerin oranı %45 (9/20) oranındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to investigate the thiol disulfide balance and ischemia modified albumin (IMA) levels in Feline Panleukopenia. The study was carried out by collecting whole blood and blood serums from 40 cats, 20 in the patient group and 20 in the healthy group, who came to Ankara University Faculty of Veterinary Medicine, Department of Internal Medicine for general examination. Commercially produced and immediately available rapid test kits (Anigen Rapid FPV Ag Test Kit, BioNote, Inc, USA) were used to diagnose feline panleukopenia. In the study, serum native thiol (Nt), total thiol (Tt), disulfide (Dis), % disulfide/total thiol (%Dis/Tt) and % disulfide/native thiol (%Dis/Nt) ratio and IMA value were measured. Twenty cats (50%) included in this study were divided into the Healthy Group (SG), and 20 cats (50%) as the Diseased Group (HG). The ratio of male cats in SG is 40% (8/20), while the ratio of male cats in HG is 45% (9/20).