A historical, comparative approach to state formation in Europe and the Ottoman Empire: From the Medieval ages to the modern era
Devlet oluşumuna tarihsel, karşılaştırmalı bir yaklaşım Avrupa ve Osmanlı İmparatorluğunda: Ortaçağdan modern çağa
- Tez No: 791462
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BERKTAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
- Enstitü: Medeniyetler İttifakı Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medeniyet Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 214
Özet
Bu tez, gerek Avrupa'da, gerekse Osmanlı topraklarında modern ulus-devletlerin nasıl oluştuğuna ilişkin özcü yaklaşımların yetersizliği sezgisinden yola çıkıyor. Bir yanda feodal ve diğer yanda gayri-feodal (veya Şark Despotizmi, veya Asya Üretim Tarzı) şeklinde bir ikilem yaratıp, sonraki bütün gelişmeleri, değişmez olduğu farzedilen bu kalıplardan türetmek veya çıkarsamak gibi Avrupa-merkezci eğilim hep varoldu. Bu, esas itibariyle tek-faktörlü bir perspektif. Tarihin koşullu, çok-faktörlü gelişimini gözardı ediyor. Buna karşı, katı determinist olmayan; kazalara, tesadüflere, çeşitli aktörlerin (kendi açılarından) hatâlarına da yer açan ve pay tanıyan bir tarihsel sosyolojiden yanayım. Bu çerçevede, gerek Batı ve gerekse Doğuda fiyefe (timara) dayalı devletlerin kurulmuşluğu temel tarihsel gerçekliğinden yola çıkıp, bundan sonra gelişen farklı iktidar biçimlenmelerine uzanmaya çalışıyorum. Bu başlangıcın üzerine, bir, Askerî Devrimin modern devlete geçiş üzerindeki etkisini ekliyorum. İki, Milliyetçiliğin mevcut kaplara yeni içerik doldurmak suretiyle modern devleti ulus-devlete dönüştürücü etkisini ekliyorum. Üç, emperyalizmi ve sömürgeciliği devreye sokarak, Avrupa dışında bu süreçlerin nasıl cereyan ettiğini görmeye çalışıyorum. Böyle bir karşılaştırmalı egzersizin, medeniyet araştırmalarında önemli bir yeri olması gerektiği kanısındayım.
Özet (Çeviri)
This thesis starts from a dissatisfaction with essentialistic approaches to the formation of modern nation-states in Europe and across the former territories of the Ottoman Empire. There has always been a Eurocentrist tendency to create a dichotomy of feudalism vs non-feudalism (or Oriental Despotism, or the Asiatic Mode of Production), and to derive or deduce all subsequent development from these supposedly unchanging identities. This is a fundamentally monocausal perspective. It overlooks the contingent, multifactoral unfolding of history. Against it, I follow a historical sociology that is not strictly deterministic, but allows for accidents, including mistakes on the part of (and from the perspective of) the various actors involved. Thus an attempt is made to look beyond the basic historical fact of fief-based states in both East and West, to the different power configurations resulting therefrom. To that beginning, I add, first, the impact of the Military Revolution on the genesis of the modern state. Second, I add the impact of Nationalism, filling up existing containers with new content to go from the modern state to the nation-state. Third, by bringing in imperialism and colonialism, I try to go outside Europe to see what happened elsewhere. This kind of comparative exercise is a valid sub-field for civilization studies.